Tesla’nın kendisine sunduğu batarya değişim ücretini çok yüksek bulan. Tesla Model S sahibi, tepkisini dile getirmek için bu ilginç yola başvurmuş. Finlandiya’da Tesla S model elektrikli otomobil sahibi olan bir adam, aracının bataryasını değiştirmek istediğinde dudak uçuklatan fiyatı ödemek istemediği için arabasını havaya uçurdu. Sürücü koltuğuna ise şirketin sahibi milyarder Elon Musk’ın mankenini yerleştirdi. Elektrikli araçlar hala içten yanmalı motorlu muadillerine göre pahalı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de batarya paketi. Peki bir elektrikli aracın batarya paketini değiştirmek kaça patlıyor?

Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araç şirketi Tesla otomobil bataryalarının ömrü bittiği takdirde değişim yapmıyor. Örneğin, Tesla modellerinin batarya değişim ücreti merak ediliyor. Çünkü bir sorun olduğunda değişimlerin çoğu garanti kapsamında yapılıyor. Ancak Tesla Model S üretimi 2012 yılında başladı ve 8 yıllık garanti ilk müşteriler için dolmaya başladı. Hal böyle olunca, değişim için gereken ücret de ortaya çıktı.

Şirketin garantisi sona eren araçlarda batarya değişimi yapmaması satın alan birçok müşterinin tepkisini çekiyor. Finlandiyalı bir sürücü tepkisini arabasını havaya uçurarak gösterdi.

Tesla Model S’in 60 kWh’lık bataryası için 8 yıl 200 bin kilometre boyunca garanti veriliyor. Finlandiyalı sürücü, TeslaS model arabasına gereken yeni batarya için 22 bin euro ödemesi gerektiğini öğreniyor. Sonra şaşırdığını ve Musk’ın şirketine inancını yitirdiğini ifade ederek ücreti vermek istemediğini belirtti. Tesla’nın bataryaları uzun süre dayanıyor ancak her şeyde olduğu gibi onlarda da sorunla karşılaşılabiliyor.

Finlandiya’daki 2013 model Tesla Model S sahibi Tuomas Katainen aracının batarya paketiyle ilgili sıkıntı yaşamış. Tesla, yapılan inceleme sonucu bataryanın değiştirilmesi gerektiğini belirtmiş ve garanti dışı kaldığı için 20 bin euro ücret istemiş. Tesla’nın S’nin fiyatları, çift motora sahip versiyonlarında yaklaşık 95 bin dolar. Üç motorlu araçların fiyatı ise 130 bin doları bulabiliyor.

30 kilogram dinamitle aracını patlatma kararı almış

Katainen,  2013 ModelS’lerin 35 bin euro’luk fiyatını göz önünde bulundurarak kendisine söylenen ücreti yüksek bulmuş. Bataryanın tamiri için de bir yol bulamayınca çareyi bambaşka bir noktada aramış ve hem sorunu kökünden çözmek hem de sesini duyurmak için 30 kilogram dinamitle aracını patlatma kararı almış.

Ayrıca kulağa oldukça çılgın gelen bu eylemi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Ayrıca, aracı patlatmadan önce sorunlu batarya paketi ve elektrik motoru gibi pahalı parçaların söküldüğü belirtiliyor.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim, Model S’lerde yüksek kapasiteli üretim 2014 yılında başladı. Yani öncesindeki araçlarda üretim kapasitesi daha düşük olduğu için batarya değişiminin daha pahalı olduğu belirtiliyor. Günümüzde hem üretim kapasitesi hem de gelişen batarya teknolojileri sayesinde bu tutar daha düşük olacaktır.

 

Share.