Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG ve Farasis ortaklığıyla SIRO otomobil batarya fabrikası kurulacağını açıkladı. Ayrıca Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, tarafından geliştirilen yerli elektrikli otomobil TOGG için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Ancak Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘nin başı çektiği proje ülkemizin otomobil endüstrisindeki tek yatırımı değil.

otomobil batarya fabrikası

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa’da kurulacak olan Türkiye’nin ilk otomobil batarya fabrikasının müjdesini verdi. Bakan Varank “Türkiye’nin ilk otomobil batarya fabrikası kuruluyor!” tweetiyle konuyu duyurdu. Batarya teknolojisi, elektrikli otomobiller için en önemli parçaların başında geliyor. Ne yazık ki bu önemli teknoloji için ülkemizde bir üretim tesisi bulunmuyor. Ancak son yapılan açıklamalar, bu durumu değiştiriyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın da müjdelediği batarya fabrikası kuruluyor.

Yerli üretim otomobil bataryaları geliyor

Son olarak Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre, Türkiye’nin ilk otomobil batarya fabrikası kuruluyor. Ayrıca TOGG ve Farasis ortaklığında geliştirilen proje tamamlandığında, fabrika. 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak. Varank “2 milyon araç üretme kapasitesine sahip. 30 milyar dolardan fazla ihracat yapabilen otomotiv endüstrimiz için dev bir adım TOGG ve Farasis ortaklığında SIRO, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak.” dedi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır da fabrika yatırımına ilişkin tweet attı.

otomobil batarya fabrikası

Bu gelişme, 2 milyon araç üretme kapasitesine sahip. 30 milyar dolarda fazla ihracat yapabilen otomotiv endüstrimiz için dev bir adım olarak görünmekte. Ayrıca Bursa’da kurulması planlanan tesis için 30 milyar TL’lik bir yatırım yapılmakta. Çalışmalar her şey yolunda giderse 10 gün içinde tamamlanacak.

Ayrıca projenin iş vereceği kişi sayısı 400’ü nitelikli olmak üzere 2200 kişi olarak belirtildi. İlerleyen dönemlerde fabrika hakkında daha fazla bilginin paylaşılması beklenmekte.

Share.