ABD’nin önde gelen kurumlarından Arizona Üniversitesi’nde görevli Dr. Michael Worobey, bilimsel bir analiz hazırladı. Science’ta yayınlanan kapsamlı araştırma ile birlikte Worobey, bilinen ilk Covid-19 hastasını bulduğunu açıkladı. ilk COVID-19 hastası için yeni bir iddia ortaya attı. Koronavirüs pandemisi başlayalı yaklaşık iki yıl olacak. Bu iki yıllık süreçte bilim insanları hem yeni tedaviler geliştiriyor hem de virüsün kaynağını araştırıyor. Worobey’in araştırması, Huanan pazarının salgının ilk kaynağı olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün görevlendirdiği bir ekip, virüsün kaynağını bulmak üzere derin bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucunda virüsün bir laboratuvardan çıktığını açıkladılar. Verileri inceleyen ve kariyerini de virüs evrimi üzerine inşa eden Worobey, koronavirüsünün bir laboratuvarda ortaya çıkmadığını açıkladı. Worobey, “İlk hasta Vuhan’daki canlı hayvan pazarında deniz ürünleri satan bir kişiydi” dedi. İlk hastanın ise Vuhan‘daki bir erkek muhasebeci olduğunu söylemişlerdi. Ancak bunun aksini ileri süren yeni bir iddia var.

 

İlk COVID-19 hastası, canlı hayvan pazarından çıktı

Arizona Üniversitesinden araştırmacı Michael Worobey, Huanan kasabasının pandeminin kaynağı olduğunu söyledi. Uzun yıllardır virüsler üzerinde çalışan Worobey, ilk hastanın DSÖ’nün ileri sürdüğü kişi olmadığını belirtti. Bilim insanları henüz SARS-CoV-2’nin kökenlerini belirlemedi. Oluşumu hakkındaki tartışmalar, birbiriyle rekabet halinde olan iki fikir etrafında birleşiyor: laboratuvardan sızması veya hayvanlardan yayılması.Ses getiren makalesini Science dergisinde yayımladı.

DSÖ, ilk COVID-19 hastası için pazarla bağlantısız birini göstermişti. DSÖ, bu kişinin 8 Aralık’tan itibaren hasta olduğuna işaret etmişti. Ancak Worobey’e göre aslında 16 Aralık’a kadar hasta değildi. Worobey, bu iddiasını 41 yaşındaki erkekle eşleşen hastane kayıtlarına dayandırıyor. Böylece, ilk vaka aslında pazarda çalışan ve 11 Aralık’ta hastalanan bir kadındı. Dünya Sağlık Örgütü’nün incelemesinde hatalar olduğunu açıklayan Worobey, “İlk Covid-19 hastasının 8 Aralık’ta ortaya çıkan 41 yaşındaki Bay Chin isimli muhasebeci olduğu iddiaları gerçek değil. O, Vuhan’daki hayvan pazarından çok uzaklarda yaşıyordu. Fakat hayvan pazarında tezgahta çalışan ve üç gün sonra hastalanan kadın ilk hasta” ifadesini kullandı. Worobey’in iddiasına DSÖ araştırma ekibindeki Peter Daszak da katıldığını açıkladı.

 

Share.