Steam Deck konsolu ile birlikte gelecek olan SteamOS 3.0 yazılımı bir sürprizi de beraberinde getiriyor. Firma bağımsız bir Linux dağıtımı olarak indirmeye sunacak. Valve’ın 2015 yılında Linux tabanlı ve oyun odaklı bir işletim sistemini duyurması, oyun dünyasında etki yaratmıştı. Linux çekirdeğine dayanan işletim sistemlerinin oyun performansı açısından zayıf olduğu gerçeğini bu işletim sistemi yıkabilirdi. Ancak pek de öyle olmamış ve SteamOS genel olarak başarısız olmuştu. Valve’ın son duyurusuna göre SteamOS 3.0 ile umutlar yeniden yeşeriyor. Oyun dünyasında yıllardır farklı bir soluk getirmek için uğraşan Valve, ilk dönem Steam oyuncu bilgisayarları projesi ile hayal kırıklığına uğramıştı. Yine de yılmayan oyun devi büyük bir heyecan ile farklı projeler peşinde koşuyor. Steam Deck firmanın göz bebeği durumunda.

Valve’ın bu yaz duyurduğu el konsolu Steam Deck de SteamOS ile çalışacak. Oyuncular, SteamOS’in artık PC için çıkmayacağını düşünse de Valve’ın açıklamasına göre SteamOS 3.0 herkes için geldi.

SteamOS 3.0, büyük yenilikler?

Taşınabilir bir bilgisayar kıvamında hazırlanan Steam Deck konsolprojesi avuç içinde yüksek kaliteli bilgisayar oyunlarını oynatmayı amaçlıyor. Böylece Xbox One X veya PlaySation 5 konsollarının aksine Steam Deck istediğiniz yerde oyun oynama imkânı sunuyor. SteamOS’in son sürümü iki yıl önce yayınlanan 2.195 sürümüydü. Bu sürüm Arch tabanlı ve kullanıcı arayüzü olarak KDE Plasma 5’e sahip. SteamOS’in yeni büyük güncellemesi ile Arch’tan Debian tabanına geçiş yapacak. Bununla birlikte geçen iki yılın ardından nihayet daha iyi bir arayüze kavuşacağımızı tahmin ediyoruz.

Steam Deck konsolu SteamOS adındaki özel bir yazılım üzerinde çalışıyor. Piyasaya çıktığında SteamOS 3.0 sürümünü taşıyor olacak. Valve daha önce Debian Linux dağıtımını modifiye ederken sonrasında Arch Linux dağıtımına geçiş yaptı. KDE Plasma masa üstü yazılımını kullanan dağıtım güvenli bir dosya sistemine sahip. Ses için de PipeWire kullanıyor.  Şu an PC platformu için bilinen tek detay, işletim sisteminin PC için de yayınlanacak. Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemleri hala oyun konusunda iyi performans sunamadığı için büyük bir gelişim beklemekte çekimseriz. Ancak Valve, her oyunu oynatacağını iddia ettiği Steam Deck’te bu işletim sistemini kullanıyorsa performans artışına güveniyor.

Debian, oyun performansı konusunda Arch Linux’tan daha verimli. Bu yüzden, her şeye rağmen SteamOS’in yeni sürümünü bekliyoruz. Yeni sürüm yüksek olasılıkla 2022 yılının Şubat ayında yayınlanacaktır.

Windows 11 varken neden SteamOS?

Microsoft, haziran ayında gerçekleştirdiği tanıtımla Windows 11’i duyurmuştu. Zaten Windows 11 gelmeden önce bile Windows, oyun verimliliği konusunda lider işletim sistemiydi. Windows 11’in ise oyun konusunda büyük vaatlerle gelmesi, SteamOS’in olası başarısından şüphe ettiriyor. SteamOS 3.0 sürümünü deneyimlemek isteyenler bağımsız dağıtım olarak firma tarafından erişime açılıyor. Böylece Linux platformu oyun dünyası için önemli bir alternatif haline gelecek.

SteamOS 3.0 dağıtımını kurduktan sonra aynı Steam Deck tecrübesini bilgisayarınızda yaşayabileceksiniz.  SteamOS ile desteklenen diğer dijital oyun mağazalarından da oyun indirebilirsiniz. Ancak SteamOS’in oyunculara tam olarak hangi ayrıcalığı sunacağını merak ediyoruz. Belki de Steam Deck konsolu ile iyi bir uyum yakalanır ve SteamOS, Steam’in çalıştığı tüm platformlar arasında iyi bir köprü olur. Bunu zaman gösterecek.

Share.