Gösterdiği etkileyici performans sonrası ABD NASDAQ borsasında listelenme başarısı gösteren Hepsiburada platformunun o günden beri yüzü gülmüyor. Hisseler neredeyse dibe vurdu. Nasdaq’ta işlem gören ilk Türk şirketi olan Hepsiburada’nın hisseleri 3. çeyrek bilançosuna ilişkin uyarı sonrası sert düştü. Hissedeki kayıp yüzde 35’i buldu. Şirket 23 Kasım tarihinde açıklayacağı üçüncü çeyrek bilançosu öncesinde kamuoyuna yaptığı bir uyarı duyurusu ile beklentilerin aşağı yönde revize edildiğini açıkladı.

Bilanço ve yılsonu beklentilerinin yüksek oranlı revizyona tabi tutulduğu uyarı sonrasında, Temmuz ayı başında 12 dolar hisse fiyatı ve 768 milyon dolar halka arz büyüklüğüyle halka açılan şirketin hisse fiyatı, seans sırasında 3.50 dolara kadar düştü.

Hepsiburada neden düşüyor?

Özellikle pandemi dönemi ile birlikte satış gelirlerinde patlama yaşayan Hepsiburada platformu normalleşme başladı başlayalı eski günlerini arar oldu. Haliyle borsada da kara bulutlar dolaşıyor.  Hepsiburada’dan yapılan açıklamaya göre. Yılsonu toplam hasılat beklentisi öngörülen 28-29 milyar lira aralığından, 24 milyar lira seviyesine revize edildi. Yılın üçüncü çeyreğinde 164 milyon dolar gelir hedefleyen firma yüzde 7 düşüş yaşadı. Platformun cirosu 2.4 milyar olarak tahmin edilirken beklentilerin oldukça altında kaldı. Dördüncü çeyrekte Facebook ile reklam ortaklığına girecek. 10000 KOBİ’nin Facebook ve Instagram platformunda kendisini göstermesini sağlayacak. Böylece 10 kat daha fazla trafik elde etmesi beklentiler arasında.

Savcılık soruşturma açmıştı

Halka arz öncesi yapılan sunumlarda ve yatırımcı toplantılarında “hasılatın ikinci çeyrekte belirtilen rehberliğin çok üzerinde olacağının belirtildiğine” dair itirazları dikkate alan Savcılık, 2. çeyrek bilançosunun beklentilerin çok altında kalması sonrası, şirketin yatırımcı yönlendirmesine yönelik süreci mercek altına almıştı. NASDAQ borsasında listelendikten sonra sürekli bir düşüş içerisine giren HEPS hisseleri bir türlü toparlanamadı. Beklentilerin altında kalan satış rakamları ve masrafların artması kaçışa sebep oldu. Bir gecede yüzde 35 düşerek 3.57$ seviyesine gerileyen HEPS hisseleri toplamda yüzde 71 düşüş yaşadı.  Konuyla ilgili soruşturma sonrasında Savcılık’ın gerekli görmesi halinde soruşturma sürecinin mahkemeye taşınması söz konusu olacak.

Şirketin yaptığı uyarı açıklamasında, 3.çeyrek satış hasılatı 6,45 milyar TL, gelirler 1,64 milyar TL. Brüt bilanço katkısının ise 270 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği açıklandı.

Yaklaşık 4 milyar dolar ile halka açılan Hepsiburada’nın piyasa değeri, son düşüşle birlikte. 1,18 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Hepsiburada’nın bilançosunun pazar büyüme hızındaki yavaşlama ve artan rekabet ortamından olumsuz etkilendiğini belirtti.

Üçüncü çeyreğin başında, Kovid-19 kısıtlamalarının tamamen kaldırılması sebebiyle müşteri hareketliliğinin arttığını kaydedildi. Türkiye’de online kart harcamalarındaki büyümenin “önemli ölçüde” yavaşladığını ve rekabet koşullarının şiddetlendiğini açıkladı.

Hepsiburada yaptığı duyuruda, uyum sağlayabilmek için müşterilere sunulan toplam indirim oranını reklam harcamalarını artırdığnı belirtti.

 

Share.