PlayStation Blog üzerinden PlayStation başkanı Jim Ryan, PlayStation 5’in birinci yılı kutlaması şerefine bir mesaj paylaştı ve en çok oynanan PS5 oyunlarını paylaştı. PlayStation 5, bir yıl önce piyasaya çıktı. Sony bunu kutlamak için konsolun kullanım istatistiklerini açıkladı. Bir blog gönderisinde Sony CEO’su Jim Ryan, geçtiğimiz yıl PS5 konsolunda 350′den fazla oyunun yayınlandığını söyledi. Bunun yanı sıra toplu olarak konsolda 4,6 milyar saatten uzun bir süre oyun oynandığını belirtti. Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘in çıkışının üzerinden tam bir yıl geçmiş durumda. PlayStation da kendi blog sayfası üzerinden birinci yıl için bir kutlama mesajı paylaştı. Diğer taraftan kutlama mesajının içerisinde ise iki farklı konu bir hayli dikkat çekti.

Ryan, ileriye dönük olarak PlayStation Studios‘un 25‘den fazla oyun üzerinde çalıştığını açıkladı. Oyuncuların ise şu zamana kadar 26 milyon saat içerik yayınladıklarını söyledi. Dikkat çeken detaylardan birisi geliştirilen oyunlarla ilgili. Kutlama paylaşımındaki detaylara göre şu an 25 farklı PlayStation Studios oyunu geliştirme aşamasında. Bu oyunların da birçoğunun duyurusunu henüz görmedik.

En popüler 10 PlayStation 5 oyunu

Oynanış saatlerine göre en çok oynanan PlayStation 5 oyunlarında Fortnite başı çekiyor. Ryan, PlayStation 5’in lansmanından oldukça keyif aldığını söyledi. Bu sözlere şunları ekledi: “Topluluktaki herkese sabrınız için teşekkür etmek istiyorum. PS5 için tarihi bir talep görmeye devam ediyoruz. Bunun yanı sıra stok probleminin birçok müşterimiz için hayal kırıklığı olduğunu anlıyoruz. Mümkün oldukça çok birimi sevk etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” aylaşılan mesajdaki bir diğer dikkat çeken nokta ise geride bıraktığımız bir yıl boyunca PlayStation 5’te en çok oynanan oyunlar. Paylaşılan listeye baktığımızda ilk sıradaki oyunun şaşırtmadığını söylemek gerek. Listede en dikkat çeken nokta ise sadece iki tane PlayStation 5 özel oyunu olması ve onlar 8 ve 9. sırada. Listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

PlayStation 5’in En Çok Oynanan Oyunları

  1. Fortnite
  2. Call of Duty: Black Ops Cold War
  3. FIFA 21
  4. NBA 2K21
  5. Assassin’s Creed Valhalla
  6. Destiny 2
  7. MLB The Show 21
  8. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
  9. Demon’s Souls
  10. NBA 2K22

Ryan sözlerini son olarak, “Stok sorunu şirket genelinde her gün üzerinde çalıştığımız bir konu. Ayrıca benim de en büyük önceliğim olmaya devam ediyor. Bu işlemler arasında gezinirken gösterdiğiniz sabır için tekrar teşekkür ederiz. Benzeri görülmemiş küresel zorluklar yaşıyoruz.” diyerek noktaladı.

Sony şu zamana kadar 13.4 milyon PlayStation 5 konsolu sattı. Baktığımızda PlayStation 4 konsolu ilk yılında yaklaşık 7 milyon adet satmıştı. Ayrıca önceki konsola göre ciddi bir artış görünüyor. Sony’nin durumdan oldukça memnun olduğu Ryan’ın açıklamalarından açıkça belli oluyor.

Share.