Japon otomobil üreticisi Subaru, Toyota ortaklığında iki yıllık bir çalışma sonucunda geliştirilen ilk tam elektrikli modelini tanıttı. Tesla’nın liderlik ettiği elektrikli araç sektöründe varlığını göstermek isteyen markalar, son dönemde yoğun mesai harcıyor. Birçok üretici fosil yakıtlı araçlara veda edeceği tarihi şimdiden açıklarken, 1953 yılından bu yana aktif olarak faaliyet gösteren Subaru, ilk batarya beslemeli elektrikli (Battery Electric Vehicle-BEV) aracı Solterra ile karşımıza çıktı.

Subaru için bir ilk olan alçak konumlandırılmış gösterge paneli ve üstten monte edilmiş sayaçlar, geniş iç mekan hissini artırırken, altıgen ızgaradan başlayan yatay eksene sahip gövde ve dışarı taşan dinamik çamurluklar aracın güçlü yapısını dışarı vuruyor. Önden çekişli Soltera isimli modelin bataryaları araca 530 kilometre menzil verirken dört çeker modunda da tek şarjla 460 kilometre menzil olduğu ifade edildi. Solterra, Toyota’nın geçtiğimiz günlerde tanıttığı elektrikli aracı bz4x’e oldukça benziyor.

Subaru elektrikli araç pazarına giriş yaptı

Bünyesinde barındırdığı iki elektrikli motor sayesinde toplamda 215 beygir güç üretebilen araç, 71.4 kWh’lik bir pile ev sahipliği yapıyor. Aracın ortalama menzili ise 460 km olarak açıklandı.

Ön ve arka tekerlekleri ayrı motorlarla tahrik eden yeni bir sistemin kullanıldığı Solterra, dört tekerlekten çekişin sağladığı yol tutuşundan tam anlamıyla yararlanıyor. e-Subaru Global Platformu, Toyota ile birlikte, BEV’lere özel bir platform olarak, Subaru Global Platform’dan elde edilen bilgi birikimi kullanılarak geliştirildi. İki elektrikli motordan aldığı güçle 215 beygir güç üreten Solterra’da 71.4 kWh’lık batarya bulunuyor.

Fiyatı da henüz blli olmayan Solterra’nın büyük pazarlarda 2022’nin ortalarında satışa çıkacağı açıklandı.  Araçla ilgili daha fazla teknik bilginin ise gelecek hafta çıkacağı Los Angeles Otomobil Fuarı’nda geleceği tahmin ediliyor. Subaru’nun açıklamasına göre aracın zeminine yerleştirilen bataryalar, genel yapının bir parçası haline getirildi ve bu sayede düşük ağırlık merkezi, yüksek gövde mukavemeti ve rijitlik sağlandı.

X-Mode AWD kontrol sistemi sayesinde engebeli veya bozuk yollarda güvenlik hissini artıran araç, engebeli yollarda hem dengede kalırken hem de sabit bir hızda yol almayı sağlayan Grip Control işlevine sahip. Bir çarpışma durumunda, yükü birden fazla gövde iskeletine aktarabilen araç, yalnızca araçtakileri değil, aynı zamanda yüksek voltajlı ekipmanları da koruyor.

 

Share.