Hawai koa ağacından yapılmış ahşap kutulu hala çalışır durumda. Apple1 bilgisayarı, o dönem piyasaya sürülen 200 cihazdan biri. California’daki John Moran Müzayede Evi, bilgisayarın şimdiye dek sadece iki kullanıcısı olduğunu, bir üniversite hocasının, öğrencisine 650 dolara sattığını söyledi. Bilgisayarlarla birlikte, kullanma kılavuzu ve iki kasetteki Apple yazılı mı da satıldı. Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın bizzat geliştirdiği Apple-1 bilgisayar, açık artırmada satıldı. 1976 çıkışlı olduğu ortaya konan makine 45 yaşında. Apple-1’in geliştirme ve test aşamasından, satışa sunulmasına kadarki süreçte Steve Wozniak, Patricia Jobs, Daniel Kottke ve Steve Jobs dörtlüsünden oluşan kemik kadronun emeği bulunuyor.

 

Müzayede Times gazetesine konuşan Apple1 uzmanı Corey Cohen, “Bu antika elektronik bilgisayar. Teknolojisi koleksiyoncuları için bir tür kutsal kase. Birçok kişi için heyecan verici hale getiren de bu” demişti. Günümüz MacBook’larının atası olarak kabul edilen Apple-1, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan John Moran Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarılmıştı. Müzayede işleminden evvel bilgisayarın sahibi, Kaliforniya’ya bağlı Rancho Cucamonga ilçesindeki Chaffey Collage’de görev yapan bir profesördü.

Apple-1, 400 bin dolara satıldı

John Moran Müzayede Evi, bilgisayarın şimdiye dek iki kullanıcısı olduğunu söyledi. Bunlardan bir tanesi Chaffey Collage’de görev yapan profesör, diğer ise Apple-1’i ondan 650 dolara satın alan öğrencisiydi. Bir adet Panasonic üretimi monitörüyle sergilenen Apple-1 toplamda 400.000 dolara alıcı bulmayı başardı. Satılan Apple 1’in ahşap kutusu, Apple 1 cihazlarından 50 adet sipariş veren California’daki öncü bilgisayar mağazası ByteShop tarafından eklenmişti. Jobs, Wozniak, ve Ronald Wayne, Apple’ı 1 Nisan 1976’da California’daki bir garajda kurmuştu. Apple 1’in finanse etmek için Jobs Wolksvagen minibüsünü, Wozniak HP-65 hesap makinesini 500 dolara satmıştı.

Bilgisayarla birlikte bir adet kullanım kılavuzu ve iki adet yazılım kaseti de satıldı. Müzayede evinin açıklamasına göre, bu modelden şu anda dünyada 60 tane mevcut. 20 tanesinin çalışır durumda olduğu belirtilirken, geriye kalan 40 tanesinin ne durumda olduğu bilinmezliğini koruyor. Açık artırmada satılan Apple-1’in çalıştığının da altı çiziliyor. Apple-1 uzmanı Corey Cohen, Los Angeles Times Gazetesine açıklama yaptı. Cihazın bir tür kutsal kase olarak nitelendirildiğini belirterek, “Bu antika, elektronik ve bilgisayar koleksiyoncuları açısından bir tür kutsal kase. Birçok kişi için onu heyecan verici hale getiren de budur.” dedi.

Cihazlar, Wozniak’ın rakamları tekrarlamayı sevdiği için 666.66 dolara satılmıştı. Dünya genelinde çalışır durumda 20 adet Apple 1 bulunduğuna inanılıyor. 2014’te de bir başka Apple 1 cihazı, New York’taki müzayedede 905 bin dolara satıldı. Corey Cohen, klavyenin tamire ihtiyaç duyduğunu ancak yine de kötü durumda olmadığını aktardı.

Sınırlı sayıda satışa çıkarılan Apple-1’den yalnızca 200 adet üretildi. Cihazın geliştirme aşamasında paraya ihtiyacı olan Steve Jobs, Volkswagen minibüsünü sattı. Steve Wozniak ise HP-65 hesap makinesini 500 dolara satışa çıkardı. Günümüzde Apple şirketinin toplam piyasa değeri 2 trilyon dolara ulaşmış durumda.

Share.