Onlyfans’ın “abonelik tabanlı içerik” sistemi diğer sosyal medya platformlarına ilham oldu. Yakın zaman önce Twitter, bağış mantığıyla çalışan abonelik sistemi Süper Takip’i dünya genelinde kullanıma açtı. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler arasına yakında Instagram da katılacak. Sosyal medya devi Instagram, ‘Özel Hikayeler (Exclusive Stories)’ isimli bir ücretli hikaye aboneliği özelliği üzerinde çalıştığını duyurdu. Söz konusu özellik, birçok kişi tarafından Twitter’ın kısa bir süre önce kullanıma sunduğu ‘Super Follows’ özelliğine benzetildi.

Sosyal medya devi Instagram, ‘Özel Hikayeler (Exclusive Stories)’ adını verdiği yeni bir ücretli hikaye aboneliği özelliği üzerinde çalıştığını doğruladı. Özelliğe ilişkin görüntüler, 21 Haziran’dan bu yana çeşitli sosyal medya platformlarında dolaşıyordu. Söz konusu özellik, ilk kez yazılım mühendisi Alessandro Paluzzi tarafından keşfedilmişti. Paluzzi, incelediği platform kodlarından ortaya çıkardığı özelliğe ilişkin görüntüleri resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası, Instagram da sosyal ağlarda gezinen ekran görüntülerinin halihazırda üzerinde çalıştığı dahili bir özelliği gösterdiğini doğruladı. Fakat şirket, özelliğe ilişkin ayrıntılı bir bilgi paylaşımında bulunmadı.  

Haziran ayında, Instagram’ın Exclusive Stories (Özel Hikayeler) özelliği ortaya çıktı. Süper Takip ile birebir aynı mantıkta çalışan bu sistemde içerik üretici, dilediği kadar paylaşımı takipçilerine abonelik kapsamında sunabiliyor. Daha önce uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi, Özel Hikayeler’e ait birkaç tane ekran görüntüsü de paylaşmıştı.

 

‘Özel Hikayeler’ özelliği, birçok kişi tarafından Twitter’ın kısa bir süre önce kullanıma sunuldu. ‘Super Follows’ özelliğine benzetildi. Aktarılan detaylara göre; özelliğin kullanıma açılmasının ardından standart kullanıcılar bir ‘Özel Hikaye’ye rastladığında Instagram, bu içeriği yalnızca üyelerin görüntüleyebileceğini aktaracak. Bununla birlikte; ‘Özel Hikayeler’de, ekran görüntüsü alma seçeneği de bulunmayacak. İçerik oluşturucular ayrıca, ‘Özel Hikayeler’ini ‘Öne Çıkanlar’ arasına sabitlemek zorunda olacak. Yeni üyeler, abone olurken ücretli hikayelerde paylaşılan içeriklere ilişkin fikir edinebilecek.  

Instagram abonelik fiyatları 50 TL

TechCrunch’un haberine göre, Instagram geçtiğimiz günlerde App Store sayfasında değişiklik yaptı. In-App Purchases yani Uygulama İçi Satın Alımlar bölümü ekledi. ‘Instagram Badge’ ve ‘Subscriptions’ toplamda iki farklı uygulama içi satın alma seçeneğinin listelendiği açığa çıktı.

nstagram Badge seçeneği; şirketin canlı yayın yoluyla para kazanmayı sağlamak amacıyla geliştirdiği uygulama içi rozetleri temsil ediyor. Halihazırda aktif olan rozetleri sevdiğiniz bir içerik üreticiye hediye ederek onu finansal anlamda destekleyebiliyorsunuz. Badge 0.99, 1.99 ve 4.99 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Diğer yandan; Instagram, ‘Özel Hikayeler’ özelliğinin kullanıma sunulup sunulmayacağına ilişkin herhangi bir detay vermedi. Kullanıcı kitlesiyle test edilmesi beklenen özelliğin, yaygın kullanıma açılmayacağı tahmin ediliyor.  

Instagram Subscriptions yani Instagram Abonelikleri özelliğinin ne işe yarayacağı ise açıklanmasa da, Özel Hikayeler ile bağlantılı olma ihtimali çok yüksek. Rozet fiyatlarına benzer şekilde, abonelik ücretleri de Türk Lirası’na çevrildiğinde bir hayli yüksek çıkıyor. Meta abonelik fiyatlarını 0.99-4.99 dolar aralığında tutuyor. Muhtemelen Twitter’ın Süper Takip özelliğinde olduğu gibi, Instagram’da da tam ücreti içerik üretici bizzat belirleyecek.

Share.