PlayStation 5 çıkışının üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmiş durumda ve hala konsollardaki stok sıkıntısı bitmiş değil. Bu süreçte kara borsa satışları PlayStation’ın işini biraz sıktı. Şimdi de başka bir sıkıntı daha yolda gibi duruyor. PlayStation‘ların yazılımının kırılması, uzun zamandır karşılaşmadığımız bir durumdu. Özellikle Sony, 4. nesil konsollarıyla, PS3’te etkinliğini artıran korsan piyasasına sağlam darbe indirdi. Ancak bugün bir hacker grubu tarafından PlayStation 5‘in yazılımının kırıldığı iddia edildi.

PlayStation 5 Yakında Kırılabilir

Geçtiğimiz saatlerde Fail0verflow ismi ile tanınan korsan grup, Twitter hesapları üzerinden bir paylaşım yaptılar. Yaptıkları paylaşıma göre grup, PlayStation 5’i kırma konusunda ciddi bir ilerleme kaydetmiş durumda. Söylediklerine göre grup PS5’in kaynak anahtarlarına erişmiş durumda. Kötü şöhretliyle tanınan bilgisayar korsan grubu Fail0verflow, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, PS5‘in kök anahtarlarına erişim sağladığını iddia etti. Hacker çetesi, bunu nasıl yaptığına dair herhangi bir bilgi vermedi. Ayrıca bu verileri geniş çaplı olarak paylaşacağına dair bir açıklama da yapmadı.

 

Bu kodlara nasıl ulaştıklarına dair ne yazık ki ayrıntılı bir bilgi vermediler. Görsel paylaşmış olsalar da ne yazık ki  söyledikleri sadece bir iddia olarak kalıyor. Fail0verflow’un daha öncesinde PlayStation 4’ü de kırdığını belirtelim. Eğer PlayStation 5 yakın zamanda kırılırsa bunun Sony  için sorun ortaya çıkaracağı  merak konusu.

PlayStation kırma işlemi nedir?

PlayStation kırma işlemini, bir iPhoneJailbreak yapmak yada Windows işletim sistemini, bilgisayarınızda kaçak olarak kullanmak gibi düşünebilirsiniz.  Tabii konsolunuza bu işlemi uygulatmanız memnun kalacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü bu durum yazılımda hiç bir sıkıntı çıkarmasa bile yalnızca hikaye modlarını oynamanıza olanak sağlanacaktır. Yani çevrim içi oyunlara kırılmış bir cihazla katılım sağlanmaz.

Bir diğer dezavantajıysa, Sony gibi büyük bütçeli şirketlerin, oyun alanındaki yatırımları da bir hayli yüksek oluyor. Dolayısıyla bir proje yeterince karlı değilse  beğenildiği halde ücret ödemek istemeyenler  kaçak olarak kullanmaya aşinadır. O zaman sunulan bu desteklerin geri çekilme ihtimali ortaya çıkar.

Share.