Apple, iCar projesinde daha fazla ilerleme kaydetmek için eski bir Tesla mühendisini bünyesine kattı. Teknoloji devinin bünyesine katılan mühendisin otonom sürüş yazılımı üzerinde çalışacağı öne sürüldü. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple, iş alanını genişletmek için hamleler yapmaya devam ediyor. şirket, 2014 yılında kendi markası altında otonom araç üretmek istediklerini duyurmuştu. O dönem bu haber dünya gündeminde büyük yankı uyandırmıştı. Ancak hemen ardından yapılan açıklama böyle bir araç üretimi için gerekli donanıma sahip olmadıkları yönündeydi.

Christopher “CJ” Moore olarak bilinen eski Tesla mühendisinin şu anda Apple’da çalışan, eski bir Tesla çalışanı olan Stuart Bowers’a rapor vereceği aktarıldı. Bu nedenle merakla beklenen araç için uzun bir çalışma yapıldı. Nihayet sona gelindi. Yıllardır geliştirilen Apple Car, 2024 yılında fabrikadan çıkacak. Araç hakkında tamamen elektrikle çalışacağı ve bataryanın ise nanocell adı verilen teknolojiye dayanacağı dışında çok az bilgi var. Ancak Apple’ın yaptığı son transfer, bir özelliği daha doğruladı.

Apple, Tesla’nın otopilot yazılım direktörünü işe aldı

Dönem dönem haberleri çıksa da Apple, otomobil konusundaki çalışmalarını gizli bir şekilde yürütüyordu. Elektrikli ve otonom olması beklenen araç için şirketin en büyük rakiplerden birisi de Tesla. Fakat Apple, zorlu rakibinden büyük bir transfer yaptı. Şirket, Tesla’nın otopilot yazılım direktörü Christopher CJ Moore‘u işe aldı.

Moore, tabiri caizse Apple’ın en karanlık, en gizemli bölümlerinden birine katıldı. Şirket, araç projesi ile ilgili planlarını hiçbir zaman açıklamadı. “Titan” olarak adlandırılan projenin çevresinde pek çok söylenti oluştu ama bu proje ile ilgili Apple tarafından hiçbir zaman resmi bir açıklama ya da ipucu gelmedi.

Teknoloji devi her ne kadar ipucu vermekten kaçınsa da proje ile ilgili çok sayıda rapor bulunuyor.

Eski Tesla mühendisi, otomobil üreticisinin otomatik pilot özelliği hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle 2021 yılının başlarında tartışmaların başlamasına yol açmıştı. Moore, bu tartışmayı Tesla CEO’su Elon Musk’ın otomatik pilot özelliğini abarttığına işaret ederek başlatmıştı.

Apple Insider’ın haberine göre geçen aylarda otomatik pilot modu etkinken yaşanan bir araba kazasında hayatını kaybeden bir kişinin yakınları tarafından açılan bir davada Moore tanık olarak çağrılmak istenmişti. Dava ile ilgili belgeler, Moore’un Tesla’dan ekim ayında ayrıldığını göstermişti. Musk, Telsa aracının sıfır insan müdahalesi ile çalışabileceğini söylüyor. Ancak araç, şimdilik Seviye 2 olarak tanımlanan sürücünün belirli seviyede direksiyona müdahalesini gerektiren teknolojiye sahip. Bu konudaki farklı düşünceler Moore ile Tesla için yol ayrımına kadar gitti. Apple, otomobil projesi için Moore’un dışında Mercedes’te çalışan iki mühendisi de geçtiğimiz aylarda kadrosuna katmıştı.

Apple Car Ne Zaman Çıkacak?

Apple Car çıkış tarihi ile ilgili geçen aylarda yeni bir iddia ortaya atıldı. Apple’ın 2014’ten beri üzerinde çalıştığı ileri sürülen elektrikli araç ne zaman çıkacak sorusu yanıtlanmış olabilir.

DigiTimes’ın paylaşmış olduğu raporda Apple temsilcilerinin geride kalan ay içinde Güney Kore merkezli SK Group ve LG Electronics ile Apple’ın elektrikli araç projesini görüşmek amacı ile bir araya geldiği belirtildi. Apple Car çevresinde dizilen söylentilerde ayrıca Toyota’nın onu üretecek şirket olabileceğine işaret edildi.

Apple, ortaya atılan iddiaya göre 2024 yılına kadar söz konusu elektrikli aracın seri üretimine geçmek için tedarik tarafındaki hazırlıklarını sürdürüyor. Apple 2014 yılında Titan Projesi adında otomobil çalışmalarına başlamıştı. Her ne kadar gizli çalışmalar yürütse de şirket geçtiğimiz ay Arizona‘da kiraladığı test sürüş alanı ile projedeki gelişmeleri gözler önüne seriyor. Apple, Hanwha ve LG Electronics gibi şirketlerle de ortak çalışmalar yürütüyor. Şirket, önümüzdeki yıllarda bu alanda da oldukça ses getirecek gibi duruyor.

Share.