Son dönemde bulut oyunculuğun giderek önem kazanması yatırımların da buraya kaymasını sağlıyor. AMD Radeon bulut oyunculuğuna yönelik olarak sunucuları güçlendirecek yeni bir ekran kartı duyurdu. AMD, günümüzde yayınlanan AAA oyunların maksimum görsel performansını sağlamak için özel bir ekran kartını piyasaya sürüyor. Yeni ekran kartı, daha çok bulut tabanlı oyun oynatan veri merkezlerine odaklanıyor.

Yeni GPU bölümleme yetenekleri, çoklu donanım hızlandırmalı kodlayıcılar ve 32 GB GDDR6 bellek ile Radeon Pro V620 modeli, birden fazla kullanıcı ile paylaştırılabilir bir kullanım sunuyor. Bu sayede veri merkezleri, kartı birden fazla kullanıcı için paylaştırarak, gerekli olmadığı durumlarda daha az kullanım sağlayabilecek.

AMD Radeon Pro V620 özellikleri

AMD Radeon Pro V620 temel anlamda Radeon RX 6800 XT ekran kartını temel alıyor ancak sunuculara yönelik olarak çeşitli optimizasyonlar almış ve özellikle akıcılık bakımından zirve yapmış. AMD Görsel ve Bulut Oyunlardan Sorumlu Başkan Yardımcı ıJeff Connell, yeni kart hakkında “AMD, Radeon PRO V620’nin piyasaya sürülmesiyle yüksek performanslı AAA oyun deneyimini buluta taşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki müşteriler tarafından bulutta oyun oynamanın benimsendiğini ve aynı anda birden fazla kullanıcıya verimli ve düşük gecikmeli içerik akışı sağlayan en yeni sanallaştırma özelliklerinden yararlandığını görüyoruz. AMD Radeon PRO V620, PC’den konsola ve şimdi de buluta kadar AMD’nin oyundaki mükemmelliğinin bir başka kanıtı.” şeklinde konuştu.

AMD Radeon V620 GPU, Vulkan®, DirectX® 12 Ultimate ve AMD FidelityFX gibi en yeni görsel teknolojilerle yüksek çözünürlüklü oyun performansı sağlıyor. AMD Infinity Cache ve 32 GB GDDR6 belleğin yanı sıra en yeni sanallaştırma özellikleriyle AMD Radeon V620, aynı anda birden fazla kullanıcıya verimli ve düşük gecikmeli içerik akışı sağlamaya yardımcı olarak bulut oyunlarını yeniden tanımlıyor.

AMD Radeon Pro V620 özellikleri

  • Akış işlemcileri: 4608
  • Hesaplama birimleri: 72
  • GDDR6 ECC Belleği: 32 GB @16Gbps
  • Bellek bant genişliği: 512 GB/s
  • Bellek arayüzü: 256-bit

AMD Radeon Pro V620 hızlandırıcısında 4608 Stream işlemcisi yer alırken 32GB GDDR6 bellek 16Gbps hızında çalışıyor. 256-bit veri yolu ile 512GB/s bant genişliği elde ediliyor. Bu rakam Radeon RX 6900 XT ekran kartından bile neredeyse iki kat fazla.

2250MHz saat frekansı sunan hızlandırıcıda 72 ışın izleme çekirdeği ve 20TFLOPS tek hassasiyet performansı mevcut. Hata düzeltme kodu ile desteklenmiş kart 300W enerji çekiyor.

GeForce Now hizmeti Nvidia ekran kartlarını kullandığı için AMD’nin o tarafta pek şansı yok ancak Microsoft xCloud iyi bir hedef gibi görünüyor. AMD ayrıca bulut üzerinde iş zekâsı ve bulut üzerinde ortak çalışma alanı sektörlerini de hedefliyor.

Share.