Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Konami Digital Entertainment’ın yaptığı popüler oyun serisi PES‘in yeni oyunu eFootball, daha doğrusu eFootball 2022, çıkışı ile birlikte hataları sebebiyle birçok eleştiri aldı. Oyunun hataları dışında çıkan versiyonun bir demo versiyonu olacağı, tam sürümün ise yıl sonunda bir güncelleme ile geleceği söylenmişti. Ancak geçtiğimiz saatlerde kötü haber geldi. Oyun dünyasının sevilen futbol serilerinden PES, kısa süre önce ciddi bir kimlik değişimi yaşayarak yıllardır süregelen geleneksel anlayışından vazgeçtiğini duyurdu. Bu süreçte eFootball 2022 adını alan yapım, daha sonra ücretsiz hale getirilerek oyun içi satın alma konseptini benimsedi.

Bu noktada eylül ayında olarak çıkış yapan eFootball 2022 belki de seri özelinde daha önce hiç yaşanmamış hatalarla oyunseverlerin karşısına çıktı. Yapıma çığ gibi büyüyerek gelen tepkilerin ardından Konami tarafından bir özür mesajı yayınlandı ve söz konusu hataların ilerleyen dönemlerde gelecek güncellemelerle çözüleceği açıklandı. Ancak kısa süre önce yapılan yeni bir açıklamaya göre beklenen 1.0.0 güncellemesi de ertelendi, hatta para iadeleri bile başladı.

Güncelleme 2022’ye Ertelendi

Geçtiğimiz saatlerde eFootbal 2022 ‘nin resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre bu yıl sonunda gelmesi beklenen ve oyunu tam sürüme yükseltecek olan güncelleme ilkbahar 2022’ye ertelendi. Ayrıca oyunun ücretli olarak satılan premium paketi de satıştan kaldırıldı. Daha öncesinde satın alanlar için de iadeler başladı.İsteyenler iade daha sonrasında tekrar alabilir ya da tam sürümün çıkmasını bekleyebilir. Premium paketin içeriği, tam sürümle birlikte gelecek. Ancak Konami için işler planlandığı gibi gitmedi. Geçtiğimiz haftalarda 0.9.1 gibi sürümünün ertelenmesiyle beklenen yeni güncellemeler için de adeta domino taşı etkisi oluştu. Bu noktada mobil cihazlar için destek ve yeni oyun modları ile gelmesi beklenen 1.0.0 güncellemesi 2022’ye ertelendi. Buna ek olarak oyunun premium paketi satıştan kaldırıldı ve söz konusu paketi daha önce satın alanlar için para iadeleri başladı.

Konami ise konu ile ilgili bir açıklama yayınlayarak şu ifadeleri kullandı:

“Kullanıcılarımızın beklentilerini karşılayacak kalitede ürünü teslim etmek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu sonucuna vardık ve güncellemenin çıkış tarihini ertelemeye karar verdik.”

Açıklamada 1.0.0 güncellemesinin tam çıkış tarihi ile ilgili net bir açıklamaya yer verilmedi. Ancak şu an için muhtemel tarih 2022’nin ilkbahar ayları olarak görünüyor.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz haftalarda ertelendiği duyurulan 0.9.1 güncellemesi oyunseverlerin beğenisine sunulacak. Bu güncelleme, bütün platformlarda oyun içi hataları ciddi ölçüde çözecek.

Share.