Madencilik ve ekran kartlarında yaşanan fiyat artışları devam ederken, ABD California’da EVGA RTX 3000 serisi kartlar ile dolu bir kamyonun çalındığı ortaya çıktı.  NVIDIA‘nın yeni nesil RTX 30 serisi ekran kartları özellikle kripto para üreticilerinin iştahını kabartıyor. Bu sebeple hem talebin çok olması hem de pandemi sebebi ile ortaya çıkan çip üretimindeki dar boğaz kaynaklı problemler, ürünü almak isteyenlere eziyet gibi geliyor olabilir. Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan “EVGA‘nın bir kamyon dolusu ekran kartı çalındı” iddiası, firmanın Ürün Müdürü Jacob Freeman tarafından doğrulandı.

Kripto para madenciliği sebebiyle yaşanan ekran kartı stok sıkıntısı, farklı haberler ile gündeme gelmeye devam ediyor. EVGA Ürün Müdürü Jacob Freeman, şirket forumlarında GeForce RTX 30 serisi grafik kartları ile dolu bir kamyonun California dağıtım merkezine giderken çalındığını açıkladı. Kamyonda bulunan ve fiyatları 329,99 ABD Doları ile 1959,99 ABD Doları arasında değişen grafik kartlarınu kamyonu ile birlikte çalan kişinin, bunları nasıl değerlendirdiği ya da değerlendireği henüz belli olmasa da, firma tarafından oldukça sert bir açıklama yapıldı. Bu ekran kartlarını satan ve alanların suç işlemiş olacağını ve hiçbir şekilde garanti kapsamına alınmayacağını belirten firma, ürünlerin seri numarasının siteleri üzerinden kontrol edilebileceğini açıkladı.

Kamyonun 329,99 dolar ile 1959,99 dolar arasında Nvidia MSRP grafik kartları ile yüklü olduğu söyleniyor. Bununla beraber RTX 3060 ile 3090’a kadar tüm modelleri içerdiğini söyleyebiliriz. Çalınan kart modellerinin bir listesini elinde bulunduran EVGA, kullanıcıların dikkatli olmalarını ve çalıntı ürünlerin garanti kaydının yapılmayacağını söylüyor. Unutmadan söylemek lazım, firmanın yaptığı açıklama ile, bu kartlardan birini satın alanlar da suça ortak olmuş kabul ediyor. Bu da o kişilerin sorgulanmalarını muhtemel olabileceğini gösteriyor.

Ortadan kaybolan EVGA kartlarının ilk hırsızlık vakası olduğunu söyleyemeyiz. Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’deki bir MSI fabrikasında çalışan kişiler tarafından 330.000 doların üzerinde kırk adet RTX 3090 konteyneri çalınmıştı.

 

Share.