Meclis gündemine de taşınan iddialara göre suç örgütleri yayıncılara yüksek BIT bağışı karşılığında yüzde 80’ini kripto para olarak kendilerine göndermesini istiyor.  Dünyanın en popüler canlı yayın platformlarından olan Twitch, son günlerde “kara para aklama” iddialarıyla sarsılıyor. Kredi kartı hırsızlığı ve kara para aklama suçları içeren bir dolandırıcılık furyası son günlerin en çok tartışılan konularından.

Yayın platformlarının gelir kanalına dönüşmesi suç örgütlerinin dikkatlerinden kaçmıyor. YouTube biraz daha reklama ve kişi sayısına dayalı ödeme yöntemleriyle doğrudan kara para aklama işlerine uzak ancak Twitchdaha farklı bir noktada. İddalara göre suç örgütleri, Twitch üzerinde yayın yapan yayıncılara yüksek BIT(bağış) karşılığında yüzde %80 ini kripto para olarak kendilerine gönderilmesini istiyor. Yayıncılara gönderilen bu BIT’lerin çalıntı kredi kartlarıyla ve kara para aklamak amacıyla kullanıldığı iddia ediliyor. Bu iddialar bugün TBMM’ye taşındı.

CHP Milletvekili Gürsel Tekin bu iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Meclis önergeleri sonrasında konunun nasıl şekilleneceği merak konusu.

Olayların ortaya çıkmasında önemli payı olan ünlü yayıncı Jahrein’in anlattıklarına göre Twitch’te yaşanan dolandırıcılık olayı şu şekilde açıklıyor:

  • Dolandırıcılar, yayıncılara ulaşıyor ve uzaktan bilgisayarlar yardımıyla reklam izleyerek Bit (Twitch’te bir para birimi gibi düşünün) kazandıklarını söylüyorlar. Bu Bitleri ulaştıkları yayıncıya göndereceklerini söylüyorlar.
  • Yayıncılarla anlaşma yapılırsa, yayıncıya çalıntı kredi kartlarından anonim olarak Bit bağışları yapılıyor. (Çalıntı kredi kartlarının bazılarının İran asıllı olduğu iddia ediliyor)
  • Bağış yapılan para, yayıncıya göre yayıncı ve dolandırıcı arasında %20 – %80 / %50 – %50 gibi oranlarda bölünüyor.
  • Yayıncı, kendisine gelen bağıştan dolandırıcının payını kripto para olarak kendisine verilen adrese yatırıyor.

Peki bu BIT bağışı nereden geliyor? Suç örgütlerinin bir şekilde bilgilerini çalarak içini boşalttığı kredi kartlarından geliyor. Yani kara para aklanıyor. Teklifi kabul eden Twitch yayıncıları BIT bağışının yüzde 20’sini alıyor ve kalanını kripto para cüzdanları üzerinden suç örgütüne gönderiyor.

Twitch zaten bu tür BIT alış verişlerini ciddi bir şekilde kontrol etmiyor zira mikrofon yalayarak ayda milyon dolar kazanan insanlar var. Ülkemizde de yeni kanun ile internet üzerinde kripto para hariç kazanılan gelirler artık özel bir hesaba yatırılıyor ve gelir vergisi uygulanıyor. Bunun haricinde bir düzenleme yok. Meclis önergeleri sonrasında durum nasıl değişecek merak konusu.

Share.