Xiaomi hem kendi akıllı telefonları hem de Redmi ve Poco markaları tarafından kullanılan MIUI arayüzünü geliştirmeye devam ediyor. Yazılımın yeni beta sürümüne ön kamera asistanı adı verilen yeni bir özellik dahil edildi. Xiaomi MIUI Yeni Asistan özelliğini duyurdu. Şirket, kullanıcı taleplerine MIUI haftalık beta sürümleri aracılığıyla yeni özellikler sunması ile biliniyor. Henüz ön sürüm olan ‘Ön kamera asistanı‘ adı verilen kullanışlı bir özellik getirdiğini ise bugün içerisinde duyuruldu.

Aktarılan bilgilere göre söz konusu özellik, karanlıkta görüntülü arama yapmayı mümkün kılacak. Görüşme sırasında ekranın parlaklığını artırarak karşıdaki kişinin sizi düşük ışık koşullarında daha iyi görmesini sağlayacak. MIUI odaklı bir sızıntı kaynağına göre Xiaomi, mobil işletim sistemine ‘Ön kamera asistanı’ isimli bir özellik ekledi. Özellik şu anda en son haftalık beta sürümünde yayınlandı. Gelen haberlere göre yeni ön kamera asistanı, kullanıcıların karanlıkta arama yapmasına olanak sağlayacak.

Xiaomi MIUI Yeni Asistan Özelliği Nedir?

Söz konusu Xiaomi MIUI Yeni Asistan, ‘Ön kamera asistanı‘ ve ‘Görüntülü görüşme için güzelleştir‘ olmak üzere iki seçenek şeklinde karşımıza çıkmakta. Özellik etkinleştirildiğinde, Ön Kamera Asistanı, bir dolgu ışığı kullanır ve bu nedenle kullanıcının yüzü aydınlatılır. Görüntüyü mükemmelleştirmek için güzellik modunu etkinleştirme seçeneği de mevcut ve işlev etkinleştirildiğinde cilt eşitsizlikleri düzenleniyor, gözler büyütülüyor ve diğer güzellik filtreleri uygulanabiliyor.

Güzellik modu da var

Ön kamera asistanı ayrıca görütülü aramalar sırasında yüze güzelleştirme filtresi de uygulayabilecek. Güzellik modu ciltteki ton farklılıkları ortadan kaldırma ve gözleri büyütme gibi işlemlerle görüntüyü iyileştirebilecek.

Ön kamera asistanı şu an için sadece MIUI arayüzünün Çince versiyonunda mevcut. Ayrıca sadece WeChat görüntülü aramalarını destekliyor. Ancak özelliğin önümüzdeki haftalarda global sürüme de eklenmesi ve farklı sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarında da kullanılabilmesi bekleniyor.

Her iki seçenek de şu anda yalnızca Çin’deki WeChat video görüşmelerinde etkin durumda. Xiaomi, birkaç yıl önce MIUI Global haftalık beta sürümlerini yayınlamayı bıraktığından dolayı özelliğin önümüzdeki haftalarda stable ROM’a ulaşması bekleniyor. Aynı zamanda Xiaomi’nin diğer sosyal medya uygulamalarında bu özelliğin etkinleştirip etkinleştirmeyeceği henüz bilinmiyor.

 

Share.