Son birkaç haftadır Facebook’un etkinliği olan Facebook Connect 2021 merakla bekleniyordu. Beklentinin sebebi elbette metaverse‘tü ancak etkinlikte oyun severleri ekstra sevindiren bir gelişme daha oldu. 2004 yılında Xbox ve PlayStation 2 konsollarına özel olarak piyasaya sürülen GTA San Andreas aradan geçen 17 yılda neredeyse güncel her platform için tekrardan piyasaya sürüldü. Son olarak GTA: The Trilogy – The Definitive Edition ile grafikleri yenilenen ve elden geçirilen yapım, şimdi de Facebook’un sanal gerçeklik gözlüğü için yeniden geliştiriliyor.

Bir sosyal medya şirketi değil de tam anlamıyla bir teknoloji devi olduğunu her yıl biraz daha vurgulayan Facebook, az önce bomba gibi bir duyuruyla özellikle oyuncuları heyecanlandırdı. Canlı yayında sanal gerçeklik gelişmelerinden bahseden şirket, kült mertebesindeki bir oyunun Oculus Quest 2 ’ye geleceğinden bahsetti.

Az önce Facebook üzerinden yapılan Facebook Connect yayınında sanal gerçeklik adına birçok gelişmeden söz eden Mark Zuckerberg, oyun ve iş gibi farklı alanlara yönelik yazılımlardan söz etti. Oculus Quest 2 ’ye gelecek oyunları sıralarken sürpriz moduna geçen Zuckerberg, GTA San Andreas ’ın da platforma geleceğini müjdeledi.

GTA San Andreas Oculus Quest 2 ‘ye Geliyor

Rockstar Games‘in yaotığı duyuruya göre Grand Theft Auto: San Andreas, Oculus Quest 2 için bir kez daha çıkış yapacak. Ne yazık ki şimdilik pek fazla ayrıntı açıklanmadı ancak projenin çok uzun süredir devam eden bir proje olduğu belirtildi. Yani önümüzdeki yıl çıkma ihtimali yüksek.

Facebook Reality Labs sayfasında bu akşam gerçekleştirilen canlı etkinlik, özellikle sanal gerçeklik alanına meraklı kişiler için oldukça heyecan verici geçti. İş ortamını eve taşıyacak sanal gerçeklik ürünlerinin yanı sıra yine bu teknolojiyle çalışacak spor simülasyonlarından ve oyunlardan da söz edildi. Duyurulan oyunların arasında, son günlerde yenilenmiş haliyle oyuncuların gündemine oturan GTA San Andreas da vardı.

Facebook’un yeni dönemdeki projelerinin ve özellikle MetaVerse projesinin masaya yatırıldığı Connect 2021 etkinliğinde sürpriz bir duyuru geldi. 11 Aralık tarihinde yenilenmiş grafiklerle yeniden karşımıza çıkacak olan GTA: San Andreas, Facebook’un ürettiği sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Quest 2 için de piyasaya çıkacak.

Sand Andreas ‘ın başka bir platform için çıkması şaşırtmadı ancak bu platformun Oculus Quest 2 olması biraz şaşırtıcı. Oculus Quest 2, Oculus tarafından oluşturulan bir sanal gerçeklik başlığı. Oculus da bildiğiniz gibi Facebook’a yeni ismi ile Meta’ya bağlı olan bir şirket.

Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition’ın gelişi, oyunun 3D evrenine dahil ilk 3 oyununun yenilenerek birleştirildiği bir oyun sıfatlarıyla aylar önce ortaya çıkmıştı. Oyun içi görüntülere sahip resmî fragmanı geçtiğimiz hafta yayınlanan oyun, şimdi de Facebook’un sanal gerçeklik headset’i Quest 2 ile gündeme geldi. Daha doğrusu, sadece San Andreas oyununun platforma geleceği duyuruldu. Duyuruyu bizzat yapan Mark Zuckerberg, GTA San Andreas ’ın oyun tarihinin en iyi yapımlarından biri olduğunu ve bu proje için yıllardır çalıştıklarını ifade etti.

GTA San Andreas – The Definitive Edition, GTA III ve GTA: Vice City ile birlikte 11 Kasım 2021 tarihinde oyuncularla buluşacak. Her üç oyunda, orijinal yapımların grafikleri elden geçirilmiş ve Unreal oyun motoruyla geliştirilmiş versiyonunu içerecek. Microsoft tarafından yapılan açıklamada, oyunun piyasaya sürüldüğü günden itibaren Xbox Game Pass dünyasına ekleneceği söylendi.

Share.