Geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren ”Metaverse” vizyonuna odaklanan sosyal medya devi Facebook yeni isminin ‘’ Meta ’’ olacağını duyurdu. Her ne kadar son dönemlerde ismi sürekli skandallarla anılsa da Facebook, sosyal medyayı kökten değiştirmeyi başarmış bir şirket. Instagram ve Whatsapp gibi firmalara sahip olmasının yanı sıra Facebook Gaming gibi sistemleriyle de her konuya el atan şirketin ismi son birkaç yıldır insanlara güvensizliği çağrıştırıyordu.

Sanal ve gerçek dünya bir araya gelecek

Kullanıcıların sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklikten oluşan bir dijital dünya vizyonuna geçiş yapacağını düşünen Mark Zuckerberg, kendi evinden gerçekleştirdiği sunumda ”Metaverse’ün mobil internetin halefi olacağına inanıyoruz” ve ”Zamanla, diğer hizmetlerimizi kullanmak için Facebook’u kullanmanız gerekmeyecek” sözlerini dile getirdi.

 

Görünen o ki Facebook’da bu güvensizlikten sıkılmış ki geçtiğimiz hafta yetkililer, şirketin isminin değişeceğini açıklamıştı. Pek çok insan şirketin yeni adının ne olacağını merak etmiş ve sosyal medyada fikirler üretmeye başlamıştı bile. Bu akşamki etkinlikte ise Facebook ‘un yeni adı resmen duyuruldu.

Facebook, şirketinin bugünden itibaren ” Meta ” ismiyle faaliyet göstereceğini açıkladı. Facebook isminn artık onlara yetersiz gelmesinden dolayı bir süredir değişime gitmek istediklerini belirten Mark Zuckerberg, şirketin yeni adının şirketin yenileceğni ve metaverse’e odaklanacağını açıkladı.

Meta (Normalin ötesinde olan) kelimesini temel alan çıkan şirket, 2021 yılı içerisinde yeni projesine 10 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan isim değişikliği de doğruluğa kavuşurken, Mark Zuckerberg artık Meta’nın CEO’su olacak ve sosyal medya platformu Facebook’un ismi değişmeyecek.

Peki Facebook ‘un yeni adı neden Meta

Facebook, bugünkü etkinliğinde şirketin gelecek vizyonunu gösterdi. Şirket, ‘Metaverse’ isimli teknolojiyle sanal ve gerçek dünyayı bir araya getirmeyi planlıyor. Gerçek dünyamızın da sanallaştığı bu dünyada artık arkadaşlarımızla, iş yerimizle veya istediğimiz herhangi bir kişiyle fiziksel olarak değil, sanal olarak görüşebileceğiz, oyunlar oynayabileceğiz, etkinliklere gidebileceğiz.

Şirketin yeni ismi de ‘Metaverse’ kelimesinden geliyor. Metaverse, iki kelimenin birleşimiyle oluşan bir isim. Kelimenin ilk kısmı olan ‘Meta’, ‘normalin ötesinde olan‘ anlamına geliyor. Verse ise ‘evren’ anlamına gelen ‘universe’ten alınmış durumda. Facebook’un yeni teknolojisinin ismi de kabaca ‘Normalin ötesinde evren‘ anlamına geliyor desek yanlış olmaz.

Share.