Xiaomi 12 serisi akıllı telefonların 50 megapiksel çözünürlüğe sahip üç arka kamerayla donatılacağını bildiriyor.

Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi, son üç yılda, Mi 11 ve Mix 4 modellerinde bulunanlar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlarında 108 MP’lik kamera sensörlerinden çok fazla faydalandı. Sızıntı yapan Digital Chat Station’a göre, Xiaomi 12 nesli için (unutmayın, artık ‘Mi’ tarihe karıştı), şirket üçlü 50 MP’lik kamera kümesi kullanacak. Bu, 50MP ana, 50MP ultra geniş açı ve 50MP telefoto kamera anlamına geliyor.

Xiaomi 12 serisinin kamera sistemi hakkında bazı yeni detaylar internete düştü. Görünüşe bakılırsa amiral gemisi akıllı telefonların arka panelinde 50 megapiksel çözünürlüğe sahip üç adet görüntü sensörü yer alacak.

Bu bilgi Çinli duyumcu Digital Chat Station’dan geliyor. Kamera ünitesindeki 50 megapiksel sensörün ilki, ana kamera olarak görev yapacak. Buna yüksek çözünürlükte ultra geniş açılı lens ve periskopik telefoto kamera eşlik edecek.

Kamera kümesinde son olarak 5x periskop yakınlaştırma kullanılacağı da iddiaların arasında yer alıyor. Çinli şirketin zaten hali hazırda 10x periskopa sahip olduğu da söyleniyor.

Daha öncesinde Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un 200 MP’lik kamera sensörü üzerinde çalıştığından bahsediliyordu ancak bu muhtemelen Xiaomi 12 Ultra tarafında kullanılacak. Şirket, 12 serisinin henüz tasarım doğrulama aşamasında olduğu için DCS’yi uyarıyor, bu nedenle niha cihaz için donanım detayları farklılaşabilir.

Son zamanlarda diğer telefon üreticilerinden ZTE, Axon 30 Ultra isimli akıllı telefonunu üçlü 64 MP kamera ile tanıttı, ancak bunun üzerindeki periskopta yalnızca 8 MP’lik sensör yer alıyordu (üçüncü 64 MP kamera, minimum optik zoom sunan 35 mm lense sahipti). Yüksek çözünürlüklü sensörlerle birleştirilmiş periskoplar oldukça nadir. Xiaomi’nin Mi 11 Ultra modelinde yalnızca bir adet (48MP), 50MP ana ve 48MP ultra geniş kameralar bulunuyordu.

Xiaomi 12 modelinin ayrıca 1-120 Hz aralığında çalışan uyarlanabilir yenileme hızına sahip bir LTPO AMOLED ekrana sahip olması bekleniyor. Ayrıca telefonlar, LPDDR5X RAM’li bir Snapdragon 898 yonga setinden güç alacak.

Galaxy S22 serisinde de görebiliriz

Aynı kaynak, üç adet 50 megapiksel görüntü sensörünün iki amiral gemisi serisinde piyasaya sürüleceğini söyledi. Söz konusu diğer amiral gemisi serisinin, önümüzdeki yıl çıkış yapacak Samsung Galaxy S22 olması bekleniyor.

Xiaomi 12’nin Qualcomm Snapdragon 898 yonga setiyle güçlendirileceği daha önce internete sızdırılmıştı. Buna ek olarak akıllı telefon için 120W kablolu ve 100W kablosuz hızlı şarj desteğne sahip 5.000 mAh pilden de bahsediliyor.

Share.