Facebook, İngiltere’de Rekabet ve Pazar İdaresi’nin yönetmeliğine aykırı davranmaktan 70 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

İngiltereli düzenleyiciler Facebook ’a, Giphy’nin satın alımı ile ilgili bilgileri sakladığı gerekçesiyle 50 milyon sterlin (70 milyon dolar) ceza verdi.

Facebook ’un, popüler GIF uygulaması Giphy’i 400 milyon dolar karşılığında satın alması sonucu İngiltere’de Rekabet ve Pazarlar İdaresi (CMA) şirket hakkında rekabete uygun davranmadığı gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sürecinde, Facebook’un satın almayla ilgili CMA’dan herhangi bir onay almadığı da belirtildi.

Dev şirket Facebook, 2020 yılında popüler GIF platformu Giphy’i 400 milyon dolara satın alacağını duyurmuştu. Bunun ardından da geçtiğimiz Ağustos ayında İngiltere Rekabet ve Pazar İdaresi (CMA), Facebook’un Giphy’i satın alma sürecinde yönetmeliğe uygun davranmadığı gerekçesiyle konu hakkında soruşturma başlatmıştı.

İngiltere rekabet düzenleyicisi, uyarıları tekrar tekrar görmezden geldiği ve kurallarını kasten çiğnediği için Facebook’a 70 milyon dolar para cezası verdi. Konuyla ilgili olarak CMA’dan yapılan açıklamada, “İlk kez bir şirket CMA tarafından verilen emri bilinçli olarak ve ilgili bilgileri paylaşmayarak ihlâl ettiği gerekçesiyle suçlu bulundu” ifadeleri kullanıldı.

CMA’nın bugün yaptığı bir açıklamada ise bu soruşturma ile ilgili yeni bir gelişme açıklandı. Açıklamalara göre İngiltereli düzenleyiciler Facebook’a, Giphy’nin satın alımı ile ilgili bilgileri sakladığı gerekçesiyle 50 milyon sterlin (70 milyon dolar) ceza verdi.

DAHA ÖNCE DE CEZA ÖDEMİŞTİ

Facebook’tan konuyla ilgili olarak Engadget sitesine gönderilen açıklamada ise “CMA’nın Facebook’u uyumluluk konusunda en iyi yaklaşımı göstermesine rağmen cezalandırmasına kesinlikle karşı çıkıyoruz. Söz konusu kararı inceliyoruz ve seçeneklerimizi değerlendireceğiz.” ifadeleri yer aldı.

CMA’nın yaptığı basın açıklamasında, Facebook’un çeşitli uyarılar almasına rağmen yönetmeliğe uygun güncellemeleri sağlamadığı, rekabet kurallarına uygun davranmadığı ve satın alma ile ilgli “gerekli olan tüm bilgilendirmeleri reddettiği” gerekçesiyle 70 milyon dolar para cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Dev şirket daha önce de İngiltere’den ceza almıştı. Uyumluluk şefini CMA’dan onay almadan iki kez değiştiren Facebook, yetkililer tarafından 700.000 dolarlık cezaya çarptırılmıştı.

CMA, Facebook’u uyarılara rağmen gerekli seviyede bilgi paylaşmamakla suçluyor. CMA, daha önce de sosyal medya devini cezalandırmış, şirket, uyumluluk şefini CMA’nın onayı olmadan iki kez değiştirdiği için 700 bin dolar cezaya çarptırılmıştı.

Açıklamada Facebook’un sürekli uyarılara rağmen, CMA’yla gerekli seviyede bilgi paylaşımı yapmadığı belirtildi. Rekabet Temyiz Mahkemesi ve İtiraz Mahkemesi’nin yorumlarına da dikkat çeken CMA, Facebook’un kendisiyle iş birliğine gitmeyerek “yüksek riskli bir strateji” içine girdiği ifade edildi.

Diğer şirketler için bir uyarı

CMA’nın birleşmelerden sorumlu kıdemli direktörü Joel Bamford da yaptığı açıklamalarda, “Bu ceza, yasaların üzerinde olduğunu düşünen herhangi bir şirket için bir uyarı görevi görmelidir” ifadelerini kullanırken soruşturmanın devam ettiğini ve Facebook ve Giphy birleşmesi ile ilgili nihai bir karar verilmediğini belirtti.

Share.