Alışılanın aksine bu kez Apple, Xiaomi’nin tasarımını kopyaladı! İşte büyük benzerliğe sahip o iki tasarım ve detaylar…

Xiaomi ’nin Apple taklidi yapmasına alışkınız ancak bunun tersi daha önce hiç gündeme gelmemişti. Ancak yaşanan tuhaf şeylere bir yenisi daha eklendi ve belki inanmayacaksınız ama Apple Xiaomi ’nin bir tasarımını taklit etti. ABD merkezli teknoloji devi şu ana kadar sunduğu orijinal fikirleri ile popülerlik kazandı ve Android cephesindeki rakipleri onu genel olarak taklit etti. Ancak bu sefer tam tersi bir durum söz konusu.

Dünyaca ünlü teknoloji markası Apple, geçtiğimiz yıllar boyunca birçok rakip firmaya ilham kaynağı oldu. Bu süreçte diğer markalar, pek çok iOS taklidi ürün ve fikir piyasaya sürdü. Ancak bu kez alışılmışın dışında olarak Apple  Xiaomi ‘nin tasarımını taklit etti.

Ünlü markanın fikirlerinin kopyalanmasına alıştığımız için olacak ki, tam tersi bir durumun yaşanması teknoloji takipçilerini büyük şoka uğrattı. Kopyalanan bu tasarım, şirketin fikirlerinin tükenmiş olması ihtimallerini akıllara getirdi.

Apple Xiaomi ’ye ait hangi tasarımı taklit etti?

13 Ekim tarihinde Apple, yaklaşmakta olan basın toplantısının kesin tarihini açıkladı. 18 Ekim Salı günü saat 20.00’da yeni bir ürün lansmanı için konferans düzenleyeceğini açıklayan bir poster yayınladı. Lansmanı konu alan ürün ise beklentilere göre MacBook Pro olacak. Ancak posterin yayınlanmasının ardından ilgi, üründen çok posterin tasarımına yöneldi.

Apple 13 Ekim günü, 18 Ekim 2021 tarihinde olması planlanan etkinliği için bir poster yayınladı. 20.00’da düzenlenecek olan lansmanda MacBook Pro modelinin tanıtılması beklenirken, hali hazırda konuşulan şey bu üründen ziyade Apple ’ın kullandığı poster oldu. Buna göre şirketin bu etkinlik için kullandığı poster, Xiaomi’nin 2018 yılında kullanmış olduğu poster ile büyük benzerlikler içeriyor.

Havai fişek benzeri bir tasarıma sahip olan poster 2018 yılında Xiaomi Mi MIX 2S modelinin tanıtımı için kullanılmıştı. Apple ise bununla neredeyse bire bir aynı olan tasarımı sadece renkleri değiştirerek kullandı ve haber sosyal medyada bir hayli konuşuldu. Bu durum şimdiye kadar hep orijinal fikirler üreten şirket hakkında artık orijinal bir poster fikri bile üretemiyor yorumlarına neden oldu.

Görüldüğü üzere Apple ‘ın tasarlamış olduğu poster ile Xiaomi ‘nin tasarımı büyük benzerliklere sahip. Ünlü şirket, 2018 yılında çıkan Xiaomi Mi MİX 2S‘e ait olan posterde olduğu gibi havai fişeğe benzer motifler kullanıyor. Üstelik desenlerin her iki tasarımda da aynı yön ve şekilde işlenmiş olması dikkat çekiyor. Bu da, benzerliğin bir tesadüften ibaret olması ihtimalini düşürüyor.

 

 

Share.