ilk kez, 2 Android uygulamasının Windows 11 altında çalışırken yakalanan görüntüleri internete sızdı!

Android uygulamaları Windows 11 ortamında kullanmamıza olanak sağlayan özelliğin 2022 yılının başlarında gelmesi bekleniyor.

Yeni Windows 11 işletim sisteminin en çok beklenen özelliği Android uygulama desteğiydi. Microsoft, bu özelliğin çıkışını bir süre ertelediğini duyurmuştu ve ilk aşamada kullanıma sunulmadı. Windows Insider’ların önümüzdeki günlerde bu özellikle ilgili testlere başlamasını bekliyoruz.

Geçen ay, Android için Windows Alt Sistemi (WSA – Windows Subsystem for Android), Microsoft Mağazasında görünmüştü. Bu durum, henüz resmi olarak hayata geçmiş olmasa da, Android Uygulamalarını Windows 11 ‘e getirmek için geliştirme çalışmalarının devam ettiğini gösteriyordu.

Şimdiyse, Windows 11’de çalıştığı iddia edilen Android uygulamalarının ekran görüntüleri, Makazeu adlı bir Bilibili kullanıcısı aracılığıyla sızdırıldı.

Çoklu pencere desteğinin geleceği artık kesin gibi görünüyor. Bu da kullanıcıların desteklenen uygulamaların sayfalarını birden çok pencerede açabilecekleri anlamına geliyor. Bununla birlikte Android uygulamalarını görev çubuğuna sabitlemek ve pencerelerini yeniden boyutlandırmak mümkün.

Söz konusu sızıntıda iki Android uygulaması, Windows 11 altında çalışırken görülüyor, İlki WeChat‘i gösterirken, ikinci görüntü Android için Bilibili uygulamasına ait.

Daha önceki Microsoft mağaza sızıntısı, WSA’nın sahip olacağı bazı sistem gereksinimlerini de ortaya çıkarmıştı: Windows 11 yapı 22000 veya daha yenisi, 64-bit x86 veya ARM CPU ve 8GB bellek.

Android Desteği Ne Zaman Gelecek?

Android uygulamaları windows 11  desteğinin yakında Insider kanallarına geleceğine dair işaretler var.

Dahası, Windows 11’in ilk test sürümlerinde bulunmayan Amazon App Store yakın zamanda Microsoft Store’da görülmüştü.

App Store yalnızca Build 22000’e sahip cihazlarda görüntüleniyor ve Windows 10 Ekim 2021 Güncellemesinde çalışmıyor.

Tahminlere göre Android uygulama desteği 2022 yılının ilk aylarında kullanıma sunulacak.

Android uygulamalarını Windows 11’e getirmek için Microsoft, Amazon ile işbirliği yaptı ve uygulamalar, Intel’in Bridge teknolojisi kullanılarak Amazon Appstore aracılığıyla sağlanacak.

Microsoft, bu özelliğin “yakında” geleceğini söylerken, kesin bir tarih verilmiyor. Ancak en iyi ihtimalle 1 yıl daha bekleyeceğimizi düşünüyoruz.

Yakında, Microsoft Insider Programı üyelerine sunulacak

Bu işlev, örneğin bir kullanıcı farklı hesaplar altında tek bir uygulamada çalışması gerekiyorsa yararlı olabilir. Ayrıca kullanıcılar, Android uygulamalarını görev çubuğuna sabitleyebilecek ve pencereyi ekranda hareket ettirmek ve yeniden boyutlandırmak gibi çeşitli eylemler gerçekleştirebilecekler.

Yayınlanan görüntülere ek olarak, kaynak, Microsoft Insider Programı üyelerine sunulan Windows 11’in beta sürümlerine Android uygulama desteğinin geleceğine işaret ediyor. Windows 11’in ilk test sürümlerinde eksik olan Amazon App Store, kısa süre önce Microsoft Store’dan indirilebilir hale getirildi. Raporlara göre Amazon App Store, Windows 11 sürüm 22000 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihaz kullanıcıları tarafından indirilebilir.

Share.