Bitcoin bugünkü yükselişin ardından 60 bin doları aştı. Bitcoin fiyatı neden artıyor? Yanıtı haberimizde.

Kripto para piyasasındaki yükselişte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto varlığı bulunan fonlara ilişkin uyarı metnine olumlu yanıt vermesi etkili oldu.

Lider kripto para birimi Bitcoin , aylar sonra yeniden 60 bin dolar seviyesine yükselmeyi başardı. Peki günün erken saatlerinde 60 bin dolara kadar yükselen Bitcoin’de yükselişi tetikleyen etkenler neler?

Son birkaç haftadır istikrarlı bir şekilde yükselerek 41 bin dolardan 59 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, yeniden yükseliş kanalına girdi. Bugün erken saatlerde 60 bin dolarla son 5 ayın en yüksek seviyesini kaydeden Bitcoin’deki bu boğa koşusunda SEC’in BTC ETF’leriyle ilgili attığı tweet’ler etkili oldu. SEC’in paylaşımının ardından BTC hızlı bir şekilde 59 bin dolardan 60 bin dolara bir sıçrama gerçekleştirdi.

Kısaltması ETF olan borsa yatırım fonları, hisse senedi, tahvil ve bono gibi farklı yatırım araçlarının bulunduğu bir endeksi baz alarak işliyor. Borsalarda işlem gören bu yatırım fonları, baz aldığı endeksin performansına göre kazanç veya kayıp yaratıyor. Bitcoin ETF’i özelindeyse, yatırımcılar doğrudan kripto para almak yerine Bitcoin’in değerindeki değişime göre kazanç sağlayabilecek bir ürün almış olacak. Yatırımcılar, kripto piyasasındaki belirsizlikten de uzak durup yatırımcıları korumaya dönük mevcut yasalara tabi olacak.

Karar sonrası Bitcoin saat 15:30 itibariyle 59 bin 400 doların üzerinde hareket ediyor.

Kripto para piyasasının ikinci büyük aktörü Ethereum ise 3 bin 779 dolar seviyesinde.

 

Öte yandan dün gece saatlerinde Twitter üzerinden bir bilgilendirme yayınlayan SEC, Bitcoin işlem sözleşmeleri olan bir fona yatırım yapmadan önce, potansiyel riskleri ve faydaları dikkatlice tarttığınızdan emin olun” ifadelerini kullandı. Bu tweet kripto para topluluğunda kısa bir süre içerisinde SEC’in bir Bitcoin ETF’lerine yeşil ışık yakabileceği şeklinde yorumlandı.

Bloomberg’de yer alan bir haberde de SEC’in BTC ETF’lerini geri çevirmesinin ihtimal dahilinde olmadığı şeklinde bir habere yer verilmesinin ardından bu da yükselişte etkili oldu. SEC Başkanı Gary Gensler de kısa bir süre önce bir BTC ETF’inin onaylanabileceğini belirtmişti.

Bitcoin ETF’i nedir?

Bitcoin ETF’i sayesinde yatırımcılar Bitcoin ile aynı değerde fonlara yatırım yapacak. Bitcoin fiyatı arttıkça bu fonlar değerlenecek, düştükçe değer kaybedecek. Yani Bitcoin’e dolaylı yoldan yatırım yapılacak. ETF’ler sayesinde risk minimize ediliyor.

Share.