Xiaomi, yüz tanıma özelliğini sahip akıllı kapı kilidini duyurdu. Smart Door Lock X ismindeki cihaz pek çok sensör kullanıyor.

Xiaomi ve beraberinde yan kuruluşları yüksek güvenlik özelliklerine ve sertifikalarına sahip birtakım akıllı kapı kilidi ürünlerini piyasaya sürdü. Şirket yüz tanıma özelliğine sahip kilidi Smart Door Lock X  duyurdu. 13 Ekim‘den itibaren satışa sunuyor. Fiyatıyla ilgili ise henüz bir açıklama yapmadı.

Xiaomi Ecochain Genel Müdürü Qu Heng, Xiaomi Smart Door Lock X‘in şirketin en üst düzey kilit cihazı olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra 3D olarak yapılandırılmış ilk kapı kilidi olarak da göz önüne çıkıyor. İkinci olarak ise yüz tanıma güvenliğini üst düzeye çıkarttığını vurguladı.

Çinli teknoloji devi Smart Door Lock X isimli akıllı kapı kilidini duyurdu. Cihazda, yüz tanıma başta olmak üzere birçok özellik mevcut.

Çinli Xiaomi şirketi, modern akıllı evler için yeni bir cihaz duyurdu. Ev sakinlerini ve misafirleri tanımanın çeşitli yöntemlerini destekleyen akıllı kapı kilidi.

Cihazın ana özelliği, ziyaretçileri yüz görüntüsü ile tanımlama şekli. Kullanıcıları tanımlamak için kızılötesi kamera, RGB kamera, yakınlık sensörü ve diğer sensörlerden oluşan bir sistem kullanılıyor. Ayrıca, diğer kilit açma yöntemleri de mevcut. Zira şifre girerek, parmak izi kullanarak, NFC teknolojisini kullanarak kapıyı açabilmek mümkün.

Xiaomi kapı kilidinin tanıma hatası oldukça az düzeyde

Qu Heng, sözlerine milyonda birden daha az tanıma hatası oranına ulaştıklarını belirterek devam etti. Buna ek olarak 3D yapılandırılmış ışığın temassız kilit açma sağladığını da açıklamalarına ekledi. İkincil olarak eliniz doluyken kapı açamama sorununa da son veriyor.

Kapıda kalanlar kilit sahibine bildiriliyor

3D yapılı ışık modülü kapsamında kapıda birinin kalıp kalmadığını izlemek için bir sistem yer alıyor. Kullanıcı bunu ultrasonik bir sensörle çalışan RGB kamera yardımıyla gerçekleştiriyor. Eğer kapı çevresinde uzun süre bekleyen birisi varsa Mija uygulaması aracılığıyla kişi otomatik olarak kaydediliyor ve kilit sahibine bildiriliyor.

Xiaomi Smart Door Lock X, kendi geliştirdiği tanıma modülünü kullanıyor. Bu noktada modül benek projektörü, kızılötesi dolgu ışığı, RGB kamera, ışığa duyarlı sensör, mesafe sensörü ve kızılötesi kameradan oluşuyor.

Yüz tanıma özelliği mevcut

Kilit, mevcut durum hakkında bilgi görüntüleyebilen bir AMOLED ekran ile donatılmış. Aynı ekran, ziyaretçinin yüz tarama ile açılabilmesine olanak sağlıyor. Güç kaynağından 6250 mAh kapasiteli pil sorumlu. Ayrıca Smart Door Lock X, Mi Home ve HomeKit platformlarıyla da uyumlu olacak şekilde tasarlanmış.

Xiaomi’nin akıllı kapı kilidi 12 Ekim’de satışa çıkacak. Tahmini fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi yok.

Share.