Windows 11’in Ryzen işlemcili bilgisayarların performansını %15’e kadar düşürdüğü tespit edilmişti. AMD sorunu kabul etti ve Microsoft ile birlikte sorunu çözeceklerini açıkladı.

AMD, kendi geliştirdiği işlemcilerle çalışan bilgisayarlarda, Windows 11’i yüklemenin uygulamaları yavaşlatabileceği uyarısında bulundu. AMD, Ryzen işlemcilerini etkilediğini belirttiği birkaç Windows 11 hatasıyla ilgili belgeler yayınladı. Bilgisayarda yüzde 15’e varan performans düşüşüne neden olabilecek bir hata da bunların arasında yer alıyor. Bu özel hata, L3 önbellek gecikmesini üç kat artırabilir ve bu da belleğe hızlı erişim gerektiren uygulamaları etkileyebilir.

AMD, yeni Windows 11 işletim sisteminin Ryzen işlemcili bilgisayarlardaki uygulamaların performansını yavaşlattığını resmen kabul etti. Microsoft bir düzeltme üzerinde çalışıyor.

Teknoloji üreticisi, işlemcileri %15’e kadar yavaşlatabilen ve Ryzen işlemcileri etkileyen Windows 11 hatalarıyla ilgili belgeleri zaten yayınlamıştı.

Windows 11, Ryzen yaması Ekim sonuna kadar gelecek

Etkilenen uygulamaların çoğu %3-5 oranında yavaşlayabiliyor. Ancak oyunlarda sistem yavaşlaması daha fazla hissediliyor ve bu rakam %10-15 bandına çıkıyor. İkinci hata, sistemin işlemcideki en hızlı bireysel CPU çekirdeklerini kullanmasını sağlayan preferred core (öncelikli çekirdek) özelliği ile ilgili.

Etkilenen uygulamaların çoğu yüzde üç ila beş oranında yavaşlayabilir. Yine de “eSporlar için yaygın olarak kullanılan” oyunları oynuyorsanız, bu oyunları yüzde 10 ila 15 oranında yavaşlatabileceğinden, hatanın etkisini çok daha fazla hissediyor olabilirsiniz. Ars Technica‘nın açıkladığı gibi ikinci hata, bir sistemin bir işlemcideki en hızlı bireysel CPU çekirdeklerini kullanmasına izin veren “tercih edilen çekirdek” özelliği ile ilgilidir.

AMD, ikinci hata için belirli bir yüzdeden bahsetmedi, ancak şirket bunun etkisinin sekizden fazla çekirdekli ve 65W Termal Tasarım Gücü (TDP) veya daha yüksek olan yongalarda daha belirgin olduğunu söyledi. Bu, son birkaç yılda piyasaya sürülen birçok üst düzey masaüstü yongasını içeriyor, ancak 3600X ve 5600X gibi popüler serilerin minimum düzeyde etkilenmesi gerektiğini ve AMD destekli dizüstü bilgisayarların da özellikle sorun yaşamayacağını gösteriyor.

AMD, duyurusunda Microsoft ile ilgili sorunları araştırdığını ve onlar için bir düzeltme üzerinde çalıştıklarını söyledi. İlk hata için bir yama Windows güncellemesi olarak yayınlanacak, ikincisi için bir düzeltme ise bu ay içinde bir yazılım güncellemesi olarak sunulacak. Bu durum ikinci hatanın çözümü için, güncelleme amacıyla AMD’nin web sitesini kontrol etmek ve yeni sürücüleri manuel olarak yüklemek zorunda kalmak anlamına gelebilir.

AMD, sorunu çözmek için Microsoft ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor ve şirket, Ekim ayı sonuna kadar bir yama yayınlayacağına söz verdi.

Share.