En çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarının başında gelen WhatsApp artık sadece bir mobil uygulama değil. Masaüstünde kullanılmak üzere geliştirilen  günden güne kullanıcısını arttırsa da pek çok kişi “WhatsApp Web nasıl kullanılır?” sorusuna yanıt arıyor.

2015 yılının Ocak ayından bu yana hayatımızda olan bir servis. WhatsApp kullanıcılarının mesajlarını bilgisayardan yönetmesini sağlayan bu servisi nasıl kullanacağını bilmeyen bazı kullanıcılar mevcut. WhatsApp Web nedir? nasıl kullanılmakta? sorularını sizler için cevapladık!

WhatsApp Web nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere WhatsApp uygulamasını bilgisayarınıza taşıyın mesajları bilgisayardan cevaplayabiliyorsunuz. Mesaj göndermek veya gelenleri görmek için telefonunuzun ekranını açmaya gerek kalmıyor, böylece pil süresi konusunda da önemli bir avanjtaj sağlıyorsunuz.

WhatsApp Web’in kullanıcılara sunduğu en önemli avantajlardan birisi de, zaman. Bilgisayar üzerinden mesajlara çok daha hızlı bir şekilde dönüş yapabiliyorsunuz.

Nasıl kullanılır?

Bunun için iki seçenek oluyor. Bunlardan ilki “www.whatsapp.com” adresine giderek buradan Mac ya da Windows için masaüstü uygulamayı indirmeniz. Saniyeler içinde indirilebilen uygulamanın kurulumuna tıkladığınızda  masaüstünüze kuruluyor. Kurulumun ardından QR kodu telefonunuzda WhatsApp uygulamasına tanıtarak uygulamayı kullanabiliyorsunuz.

Bir diğer seçenek ise “web.whatsapp.com” adresine gidin ve yine mobil uygulamanıza barkod QR kodu tanıtın. Böylece buradan da uygulamayı kullanabilirsiniz.

WhatsApp Web masaüstü nasıl kullanılmakta

Kullanmak isteyenlerin karşısına iki seçenek çıkıyor. Herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden bu servisi kullanmayı tercih edebilir veya masaüstü uygulamasını indirerek tarayıcıdan bağımsızda çalışabilir.

Masaüstü uygulaması Windows ve Mac ile uyumlu. Bilgisayarınızda Windows 8 ve daha üstü / macOS 10.10 ve daha üstü bir işletim sistemi yüklü olmalı. Bunun yanı sıra Linux kullanıcıları sadece tarayıcı ile WhatsApp Web’i kullanabiliyor.

Masaüstü uygulamasını indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

WhatsApp Web indir!

QR kod nasıl tanıtılmakta?

Bunun için WhatsApp mobil uygulamasına girin. Ekranın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun ve açılan bölümde WhatsApp Web’i seçin. Ardından kameranız yardımı ile QR kodu tarayarak tanıtın.

WhatsApp Web nasıl kullanılmakta?

Tarayıcıyı açtıktan sonra buraya tıklayarak veya doğradan web.whatsapp.com yazarak ilgisi sayfaya ulaşabilirsiniz. Sayfa açıldıktan sonra akıllı telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın ve Ayarlar bölümüne girin.

Ayarlar bölümünde  Masaüstü seçeneğini göreceksiniz. Buna tıkladıktan sonra ekrandaki barkodu taratmanız yeterli. Barkodu tarattıktan sonra mesajlarınızı bilgisayarınızdan yönetmeye başlayabilirsiniz.

WhatsApp Web telefonunuza bağımlı

WhatsApp ayarlarınızın bazılarını bu servisi kullanırken değiştirmeniz mümkün. Örneğin,  bildirimler nedeniyle uyarı sesi duymak istemiyorsanız, bunu telefona dokunmadan Web arayüzünden kapatabilirsiniz.

Bunun yanı sıra herhangi bir kişiyi engellemek için benzer şekilde telefonu kullanmanıza ihtiyaç yok. Engellenen kişiler listesini WhatsApp’ın Web sürümü üzerinden yönetebilirsiniz.

Bu servisi kullanmak için telefonunuzun sürekli internete bağlı olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Telefonunuzun internet bağlantısını kapatırsanız, yeni mesajları bilgisayarınızda görmeniz mümkün değil.

Artık WhatsApp web’i kullanmaya başlayabilirsiniz.  telefonunuz üzerinden çalıştığı için telefonunuzun internet bağlantısını kesmemeniz gerekiyor. Bunun yanında veri tüketimini azaltmak için telefonunuzu Wi-Fi üzerinden internete bağlamayı tercih edebilirsiniz.

WhatsApp’ı hangi bilgisayarlarınızla bağladığınıza telefonda ekranından göz atabilir, dilediğiniz bağlantıları sonlandırabilirsiniz. Bilgisayarınıza başkaları ulaşabiliyorsa ve WhatsApp’tan çıkış yapmayı unuttuysanız, bu seçeneği kullanarak erişimi kaldırabilirsiniz.

Share.