Samsung’un geçtiğimiz haftalarda Galaxy A52 modeline getirdiği sanal RAM özelliği, artık daha fazla cihaza sunuluyor…

İlk etapta Çinli akıllı telefon üreticilerinde gördüğümüz yazılım yoluyla depolamadan ekstra RAM kapasite ayırma özelliği Samsung tarafından da benimseniyor. Samsung RAM Plus pek çok modele gelecek.

Samsung RAM Plus nedir?

Samsung RAM Plus özelliği ilk olarak Galaxy A52s 5G akıllı telefon modelinde ortaya çıkmıştı. Varsayılan olarak gelen ve kapatılamayan özellik gerekli durumlarda depolamadan 4GB RAM bellek ayırıyor. Kullanıcı bu rakama müdahale edemiyor.

Akıllı telefonların RAM kapasitesi günümüzde 16 GB’a kadar ulaşmış durumda. iOS ile kıyaslandığında bu oldukça fazla. Ancak Android işletim sisteminin ve uygulamaların kullandığı RAM kapasitesine bakıldığında bu artık normal gibi de gelebilir.

Üreticiler akıllı telefonlarının en iyi performansta çalışması için sürekli olarak bir şeyler geliştiriyor. Örneğin kendi arayüzüne sahip olan firmalar, bu arayüz üzerinde yaptığı işlemler sonrasında hem RAM hem de pil tüketimini ciddi anlamda düşürmek için çalışmalar yapıyor. Bunlardan biri de bellek genişletme teknolojisi olan ”Sanal Ram”. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sanal RAM, artık daha fazla cihaza ulaşmaya başladı.

Daha sonra Galaxy Z Fold 3 katlanabilir telefon modeline bir güncelleme ile sunulmuştu. Şimdi Galaxy A52 modeline de aynı güncelleme sunulmuş durumda. Bununla birlikte Galaxy S21 için Android 12 güncellemesinde  mevcut değil.

Kaynaklar Samsung RAM Plus özelliğinin ilk etapta orta ve alt seviye akıllı telefon modellerine geleceğini tahmin ediliyor. Bu bakımdan Galaxy A ve M telefon sahiplerinin Batarya Durumu menüsünden Hafıza sekmesini kontrol etmesi tavsiye ediliyor.

Samsung, sanal RAM işlevini daha fazla cihazına getiriyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Samsung, geçtiğimiz haftalarda diğer rakiplerinin peşinden giderek RAM Plus isimli sanal RAM özelliğini piyasaya sürdü. Şirket bunu ilk olarak bütçe dostu telefonu Galaxy A52s modeline getirdi. Kullanıcılar RAM Plus’ın yalnızca orta seviye özellikler için geleceğini düşünürken Samsung bir sürpriz daha yaptı.

Amiral gemisi Galaxy Z Fold 3 için kısa süre önce yeni bir güncelleme yayınlayan Samsung, RAM Plus özelliğini bu telefona da getirerek, bunun sadece bütçe dostu telefonlara özel olmadığını gösterdi.

Samsung’un yapmış olduğu bu hamle, RAM Plus’ın diğer modellere geleceğinin de en büyük habercisidir. Artık üst seviye Samsung modelleri de, bir sonraki güncellemeleriyle birlikte sanal RAM özelliğine kavuşabilecek. Bu sayede telefonun RAM kapasitesini, cihazın dahili depolamasından alınan sanal hafıza ile artı 4 GB’a kadar çıkarabileceksiniz.

 

 

Share.