Samsung Galaxy A73 modeli için sevindiren kamera iddiası ortaya atıldı. Şirket görünüşe göre Çinli rakiplerine karşı avantajlı olmak istiyor.

Samsung Galaxy A73, ortaya atılan bazı iddialara göre daha önce Samsung amiral gemilerinde gördüğümüz 108 megapiksel ana kamera ile karşımıza çıkarılacak. Bu konuda bir ilke imza atacak firma, böylece orta ve orta üst seviyeyi çok daha iddialı hale getirecek. Daha önce gelen duyumlara göreyse gelecek birçok Galaxy A73 gibi Galaxy A serisi telefonda OIS yani optik görüntü sabitleme de olacak. Amiral gemisi özellikleri orta ve orta üst seviyeye getirmesi güzel görünen Samsung, umuyoruz bu adımlar sonrasında telefonların fiyatlarında bir artışa gitmez.

Samsung Galaxy A73, orta üst seviye akıllı telefonlar arasında önemli bir alternatif olmaya hazırlanıyor. Özellikle fiyat performans ürünü cihaz rekabetinde Çinli rakipleri ile kıyasıya mücadele eden firma, bir adım öne çıkabilir. Zira ortaya atılan bazı iddialar beklentileri yükseltecek cinsten.

Sosyal medyada ortaya çıkan bir paylaşıma göre Samsung Galaxy A73, kamera anlamında sınırları zorlayacak. İlk gelen bilgiler firmanın yeni bir şeyler denediğini gösteriyor.

Samsung Galaxy A73 için AMD GPU’lu Exynos beklentisi de var Samsung daha önce de aktardığımız üzere yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor. Bu halen resmi olarak lanse edilmeyen RDNA 2 temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor. Daha önce söylendiği kadarıyla işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor. Bu işlemcinin, Exynos ürün gamında tek olmama ihtimali bulunuyor. Daha önce sağlam bilgiler veren bir kaynağa göre AMD GPU’lu Samsung Exynos işlemciler, ileride orta seviye Galaxy A serisine de gelecek. Burada halen bir telefon adı verilmiyor (Galaxy A73 ile cihaz olabilir) ancak ilk modellerin 2021’de değil 2022’de karşımıza çıkması bekleniyor. Amiral gemilerine özel sürümden daha az çekirdek barındıracak bilgisi verilen Galaxy A serisine özel AMD GPU’lu Exynos işlemci, ilk testlere göre ısınma sorunu yaşatmıyor.

Samsung Galaxy A73 için 108 MP kamera müjdesi

Samsung‘un ortaya çıkan gelişmeler ışığında 108 MP‘lik kamera modülünü cihaza yerleştirmek istediği öğrenildi. Bu sayede öne çıkmak isteyen şirket, çalışmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte kamera modülünün, Samsung‘un “harika kamera” sloganına uygun bir şekilde geliştirileceği öğrenildi.

Geçtiğimiz yıllarda amiral gemisi Galaxy S21 Ultra için de 108 MP’lik kamera kurulumu gerçekleştiren Samsung, cihazda ISOCELL HM3 sensör kullanmıştı. Gelen bilgilere göre firma, daha bütçe dostu bir cihaz üretmek istiyor. Bu nedenle Samsung Galaxy A73 modelinin arka kamerasının ISOCELL HM2 1/1.52″ ile donatılma ihtimali oldukça yüksek. Bilindiği üzere bu sensör daha önceden Redmi Note 10 Pro modelinde yer almıştı.

Bu iddiaların yanı sıra Samsung, önümüzdeki yıl çıkaracağı bütün Galaxy A serisi cihazlara OIS (optik görüntü sabitleyicisi) özelliği ekleyecek. Şirket, bu sayede kamera anlamında kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor. Bununla birlikte teknik özellikleri detaylanmayan Samsung Galaxy A73 ile alakalı önümüzdeki günlerde daha fazla bilgiye ulaşılması da kuvvetle muhtemel

Orta seviye akıllı telefon rekabetinde kartları yeniden dağıtabilecek söylenti, resmi ağızdan henüz doğrulanmadı. Ancak firmanın bu tarz bir atılımı yapacağı farklı kaynaklardan öğrenildi. Fiyat performans konusunda kullanıcı dostu olan orta seviye cihazlar, Samsung‘un yeni hamlesi ile farklı bir yola gidecek gibi duruyor. Özellikle Çinli firmaların bu yeniliğe vereceği yanıt merakla bekleniyor.

Share.