Uzun süredir beklenen Windows 11 yalnız gelmeyecek. Microsoft Office 2021 de aynı gün çıkacak. İşte detaylar.

Microsoft cephesinde herkes önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi beklenen Windows 11’e odaklanmış olsa da, tek büyük duyuru bu olmayacak. Ekim ayında tanıtımı gerçekleştirilecek bir diğer Microsoft yazılımı Office 2021 olacak.

Son bağımsız sürüm olan Office 2019 üç yıl önce Eylül 2018’de piyasaya sürülmüştü. Office 2021’in fiyatının ne kadar olacağı bilinmezliğini koruyor, ancak Office 2019’un 150 dolarlık fiyatına yakın olması tahmin edebiliyor.

Teknoloji devi Microsoft, ‘Microsoft Office 2021 çıkış tarihini duyurdu. Beklenen Office programı 5 Ekim’de yayınlanacak. Aynı tarihte, uzun süredir beklenen Windows 11 işletim sistemi de çıkacak.

Microsoft’un yaptığı duyuruya göre Microsoft Office 2021 sürümü, hem Windows hem de macOS platformlarında tek seferlik bir satın alma işlemi ile kullanılabilecek. Aynı sistem Microsoft 2019’da da kullanılmıştı. Şirket, yeni sürümü özellikle Microsoft 365 hizmetine abone olmak istemeyen kullanıcılara göre yapmış.

Microsoft Office 2021, Windows 11 işletim sistemi ile aynı gün sunulacak

Microsoft Office 2021, 5 Ekim’de piyasaya sürülecek

The Verge‘in haberine göre, Microsoft yepyeni işletim sisteminin yanı sıra yenilenmiş bir Office sürümünü piyasaya sürecek. Şirket, bugün ticari müşteriler için Microsoft Office‘in yeni sürümünü piyasaya sürdü. Tüketiciler için ise 5 Ekim’de Office 2021 gelecek.

Teknoloji şirketinin böyle bir sürüm planı olduğunu zaten biliyorduk ama hangi tarihte çıkacağı belli değildi. Bugün netleşmiş oldu. Peki,  hangi özelliklerle gelecek? Tasarımda elbette değişiklikler var. Daha yumuşak köşeler ve özelleştirilebilir Office temaları gibi ayrıntılar söz konusu. Ayrıca birlikte çalıştığınız Word belgelerindeki durum göstergeleri gibi pratik özellikler de var. Böylece, imleçleri ve düzenlemeleri gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Tıpkı Google Dokümanlar’da ortak çalışmak gibi.

Bunun dışında şirket, Microsoft Office Uzun Vadeli Hizmet Kanalı aracılığıyla kurumsal müşterilerine bugün büyük bir Microsoft Office güncellemesi sundu. Office’in bu versiyonu, tüm Office uygulamalarında Karanlık Mod seçeneği, Excel‘deki yeni dinamik sıra işlevleri, Word belgelerini satır satır okumak için yeni bir Satır Odağı görüntüleme modu gibi özelliklere sahip.

Tüm bu yeni özellikler önümüzdeki ay Office 2021’in tüketici sürümünde de piyasaya sürülecek mi? Bunu kesin olarak söylemesek de muhtemel olduğunu belirtelim.

Office 2021, Microsoft 365’te bulunan yapay zeka ve bulut destekli özelliklerle birlikte gönderilmeyecek ve yeni özellikler de almayacak. Microsoft, Office LTSC’yi beş yıl boyunca destekleyecek. Programının alacağı yeniliklerden bazıları ise şu şekilde:

Satır Odağı:  Dikkat dağınıklığını gidermek ve Word belgelerinde satır satır ilerleten güncelleme, okuma moduna benzeyecek.

XLOOKUP işlevi:  Excel çalışma sayfasında bir tablodaki veya satır satırdaki öğeleri bulmanıza yardımcı olur.

Dinamik dizi desteği: Excel’de dinamik dizileri kullanan yeni işlevler sunar.

Karanlık mod : Güncelleme ile birlikte tüm Office uygulamaları karanlık mod desteği içerecek.

Henüz ayrıntılı fiyatlandırma yapmadı. Ancak 5 Ekim’de kullanıcıya sunulacağı düşünülürse Office 2021 özellikleri ve fiyatlandırması hakkında daha fazla ayrıntı yakında eklenecektir.

Share.