AppleCalifornia Streaming etkinliğinde iPhone 13 serisi öncesinde en yenakıllı saatini tanıttı. Peki, Apple Watch Series 7 özellikleri ve fiyatı nasıl?

Apple Watch Series 7 Özellikleri

Daha büyük ve daha iyi olarak lanse edilen Apple Watch Series 7 şimdiye kadarki en büyük ekrana sahip. Ekranın öncekine göre yüzde 20 daha fazla alana sahip olduğu ve çerçevenin yüzde 40 daha ince ve 1.7 mm kalınlığında olduğu belirtiliyor. Ekran ayrıca artık yüzde 70 daha parlak. Kasa şekli daha yumuşak ve daha yuvarlak kenarlar ile dikkat çekiyor. Akıllı saatin çatlamaya, suya ve toza dayanıklı olduğunu da belirtelim.

Bu akşamki etkinlikte tanıtılmasına kesin gözüyle bakılan Apple Watch için iddialar doğru çıktı. Geçen yıl altıncı neslini gördüğümüz Apple Watch ailesi, artık yeni bir üyeye sahip. Yeni Apple Watch Series 7, Apple’ın lansmanında tanıtıldı, böylece özellikleri ve fiyatı da paylaşıldı.

Apple Watch Series 7 özellikleri

Apple Watch Series 7 ile gelen en önemli tasarımsal değişiklik ekran oldu. Watch serisinde beklediğimizin aksine düz kenarlar gelmese de bazı tasarımsal dokunuşlar görüyoruz. Gücünü WatchOS 8’den alan yeni neslin özellikleri haberimizde

Ekran: 41mm ve 45mm
Batarya: 18 saat pil ömrü – Type C ile şarj
Renk seçenekleri: Siyah, gümüş, altın, kırmızı ve mavi
Dayanıklılık: IPX6 sertifikalı su geçirmezlik

Apple Watch Series 7 tasarımsal olarak büyük oranda aynı kalsa da ekran boyutu önemli oranda büyümüş. Küçük olarak bilinen Apple Watch’ın ekran boyutu 40mm’den 41mm’ye, büyük olan varyantın boyutu ise 44mm’den 45mm’ye çıkarılmış.

Apple Watch Series 7 1.7mm kalınlığındaki çerçeveye, always on AMOLED modunda yüzde 70 daha parlak olabilen ekran eşlik etmiş. Series 7, siyah arkaplanın üzerinde beyaz yazıların sönük kalmasını sorununu da çözüyor. Beyaz tonlar artık yüzde 70’e kadar daha parlak hale gelerek okunabilirliği yükseltebiliyor.

Önceki serilerde de olan su geçirmezlik iddiası IPX6 ile geliştirilerek yeni nesle aktarılmış. Bununla birlikte toz geçirmezlik konusunda daha iyi hale getirilmiş.

Pil konusundaki vaat ise yeni neslin tek şarjla 18 saat kullanım sunabilmesi. Üstelik önceki nesle göre type-c ile yüzde 30 daha hızlı şarj da sunuluyor. Büyüyen ekranla birlikte doğal olarak güç tüketiminin artacağı biliniyordu, Apple bu noktada daha büyük batarya yerine daha hızlı şarj olan bataryayı seçmiş.

Yeni Apple Watch; siyah, gümüş, mavi, kırmızı ve koyu yeşil renk seçeneklerine sahip. Yani toplamda 5 renk seçeneği bize sunulmuş durumda.

Açık havada yapılan bisiklet sürüşlerine daha kapsamlı bir destek geldi. Eğer bisiklet modunda kaza yaparsanız saat bunu otomatik olarak algılayıp acil servise iletecek. Bununla birlikte mola verdiğinizde ya da ışık görüp durduğunuzda saat yine bunu anlayıp antrenmanı duraklatacak.

Uygulamalar da daha büyük ekranlar için optimize edilmiş durumda. Etkileşimi daha kolay, ekranda daha fazla metin gösteren, dokun veya kaydır özellikli tam klavye sunuyor. Özellikle Series 7 için yeni saat yüzleri de öne çıkıyor. Artık bisiklet sürüşü için de destek sunulurken bisikletten düşmeler için de tespit yapılabiliyor. Geliştirilen antrenman algoritması ile e-bisikletler için de daha iyi destek sağlandığı paylaşılıyor.

Batarya süresi ise yine 18 saat ancak akıllı saat artık daha hızlı şarj oluyor. Ürünün sadece 45 dakikada yüzde 80 şarj olabildiği belirtiliyor.

Ürünün 5 alüminyum rengi bulunmakta. Bunlar; gece yarısı, yıldız ışığı, yeşil, mavi, kırmızı. Ayrıca çeşitli renklerde paslanmaz çelik ve titanyum seçenekleri ve Nike ile Hermes modelleri de mevcut. Series 7 mevcut kayışlara uyumlu olmasıyla da kullanıcıları memnun edecek.

Apple Watch Series 7 fiyatı

Series 7 için fiyat 399 dolar olarak açıklandı. Türkiye fiyatı ise henüz açıklanmadı.

 

Share.