Akıllı telefon sektörünün güçlü oyuncularından OnePlus’ın Temmuz ayında tanıttığı Nord 2 5G modeli bomba gibi patladı.

Günümüzde şarj esnasında veya sıcaklıktan telefonların patladığını görebiliyoruz. OnePlus Nord 2 5G bir avukatın cebinde durduk yere patladı ve soruşturmaya yol açacak gibi görünüyor.

Akıllı telefon sektörünün başarılı oyuncularından OnePlus, son dönemlerde bazı modellerinin bomba gibi patlaması nedeniyle hedef tahtasında yer alıyor. Özellikle Hindistan pazarında sıklıkla tercih edilen şirketin Temmuz ayında vitrine çıkardığı Nord 2 5G modelinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Son olarak akıllı telefon, bir avukatın cebinde durduk yere alev alarak patladı.

Son dönemlerde yüksek sıcaklık ve şarj esnasında akıllı telefonların patlama eğilimi gösterdiğini duyabiliyoruz. Delhi merkezli avukat Gaurav Gulati, kullanımda veya şarjda olmadan cebinde taşıdığı OnePlus Nord 2’nin patladığını bildirdi. Telefonu OnePlus’a göndermek yerine farklı planları olan Avukat, Hindistan içerisinde satışını yasaklatmak ve sorunu yasal yollar ile çözeceğini söylüyor.

OnePlus Nord 2 5G, kullanıcının cebinde patladı

Daha önce bazı akıllı telefonların aşırı ısınma gibi sorunlar nedeniyle patladığını duymuştuk, ancak kullanıcının cebinde durduk yere patlayan bir cihaz gerçekten de ilk oldu. Delhi merkezli avukat Gaurav Gulati, kullanımda veya şarjda olmadan cebinde taşıdığı OnePlus Nord 2 5G telefonunun mahkeme salonunda ilk etapta alev aldığını ve daha sonra bomba gibi patladığını duyurdu.

Bunun yanı sıra cihazın patlaması nedeniyle yaralandığını da iddia eden avukat, konu ile ilgili OnePlus’a başvurduğunda ise beklenmedik bir cevap aldığını belirtti. OnePlus, avukatın başvurusu üzerine olayı araştıracağını belirtse de, kullanıcıya herhangi bir tazminat teklifinde bulunmadı.

OnePlus’ın kullanıcıya verdiği cevabın ardından özellikle sosyal medyada şirkete ciddi şekilde tepki geldi. Tepkilerin üzerine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan şirket; patlama vakasına önem verdiklerini, ancak söz konusu telefonu incelemek için geldiklerinde telefon sahibinin doğru teşhis için fırsat vermediğini ifade etti. Bunun yanı sıra talebin meşruiyetini doğrulama veya kişinin tazminat taleplerini ele almalarının bu koşullar altına mümkün olmadığını belirtti.

OnePlus Nord 2 5G modelinin patlaması maalesef ilk değil. Zira 2 Ağustos tarihinde Hindistan‘da OnePlus Nord 2, satın alınmasından beş gün sonra bir kez daha patladı. Hatırlanacağı üzere telefon patladığında bisikletini süren kişi kaza yaparak yaralanmıştı. Özellikle Nord 2 5G özelinde yaşanan patlama olaylarının ardından kullanıcılar, modelde kronik bir sorun olduğunu düşünerek telefonlarını iade etmek için harekete geçti. OnePlus’tan konu ile ilgili henüz net bir açıklama da gelmedi.

MySmartPrice tarafından patladığı iddia edilen telefonun yakın görüntüleri elde edilirken, patlamadan önce şarjı yüzde 90 oranında olan Nord 2, alev alarak mahkeme salonu içerisinde patladı. Avukatın, alev alan telefondan zarar gördüğünü söylemesine rağmen OnePlus’ın geri dönüşü oldukça tepki yarattı.

OnePlus’a tepki sürüyor

OnePlus, olayı soruşturacağını söyledi ancak cihaza sahip olmadığı için tazminat teklifinde bulunmadı. Telefonu incelemek için geldiklerini fakat telefon sahibinin doğru teşhis için fırsat vermediğini dile getiren şirket, tazminat taleplerini ele almanın mümkün olmadığını söyledi.

Bu patlama Nord 2 için ilk vaka maalesef değil, telefonun tanıtımından 2 hafta sonra Ağustos ayında başka bir cihaz alevler içinde kalmıştı. OnePlus’a göre ”dış etkenleri içeren bir olay” olarak nitelendirilen patlama, kullanıcılarda Nord 2’nin güvenirlilik derecesi hakkında soru işaretleri bıraktı.

Share.