Apple, iOS 15’in kararlı sürümüne kısa bir süre kala yeni iOS 14.8 güncellemesini yayınladı. Güncelleme güvenlik sorunlarına odaklanıyor.

iOS işletim sistemini ve bunu kullanan iPhone modellerini (iPadOS üzerinden iPad’leri) etkileyen güvenlik açıkları için iOS 14.8 ve iPadOS 14.8 güncellemelerini yayımlandı. Teknoloji devi Apple, yayımladığı güncellemeler ile bulunan güvenlik açıklarını kapatmayı sürdürüyor. Bugün çıkan iOS 14.8 güncellemesi de sadece tam olarak açıklanmayan güvenlik açıklarına odaklanıyor. Apple’ın yeni sürüm için açıklaması sadece şöyle: “Bu güncelleme önemli güvenlik güncellemeleri sunar ve tüm kullanıcılara önerilir.”

Apple, yarın düzenleyeceği etkinlikten önce sürpriz şekilde iOS 14.8 güncellemesini piyasaya sürdü. Güncelleme, iki önemli güvenlik açığını gideriyor.

iOS 15 güncellemesinin yarın resmi sürüm lansmanını gerçekleştirmesi beklenen şirket, bunun öncesinde kullanıcılara güvenlik yamasını içeren iOS 14.8 güncellemesini yayınladı. Ayrıca akabinde; watchOS 7.6.2iPadOS 14.8 ve macOS Big Sur 11.6 güncellemesini de yine kullanıma sundu.

Bu arada Apple’dan iOS güncellemesi gibi yine güvenlik odaklı iPadOS 14.8, watchOS 7.6.2 ve macOS Big Sur 11.6 güncellemeleri de gelmiş durumda. Bunlar da herhangi bir yenilik ya da yeni özellik getirmiyor. Bu güncellemelerin zaman geçirmeden yapılması tavsiye ediliyor.

Apple, dev etkinlik öncesi iOS 14.8 güncellemesini yayınladı

Apple, son aylarda iOS 14 üzerinde yaptığı güncellemelerde yeni özelliklere yer vermedi. Şirket, bunu devam ettirdi ve sadece güvenlik yamalarını içeren bir güncelleme yayınladı.

Güncelleme notlarına göre iOS 14.8 ve iPadOS 14.8, CoreGraphics ve WebKit’teki iki soruna odaklanıyor. İlki ”kötü amaçlarla oluşturulmuş PDF. Bu, iPhone veya iPad’de açıldığında yetkisiz kodun yürütülmesine izin veren bir güvenlik sorununa yol açıyor.

Öncesinde en kilit güncelleme olmuştu O sürümü kodları hatırlamak adına tam olarak şöyledi: “iOS 14.7, iPhone’unuz için aşağıdaki iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerini içerir: -iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max için MagSafe Harici Pil desteği -Ev uygulaması, sayaçları HomePod’da yönetme olanağı sunar -Artık Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Güney Kore ve İspanya için hava kalitesi bilgileri Hava Durumu ve Harita uygulamalarında bulunabilir -Podcast’ler arşivi, tüm şovları görme ve yalnızca takip edilen şovları görme arasında seçim yapmanıza olanak tanır -Müzik’te Listeyi Paylaş menü seçeneğinin olmaması -Dolby Atmos ve Apple Music kayıpsız ses biçimlerinde çalmanın beklenmedik şekilde durması -Bazı iPhone 11 modellerinde pil servisi mesajının yeniden başladıktan sonra kaybolması -Mail iletileri oluşturulurken Braille ekranlarının geçersiz bilgiler göstermesi sorunları çözülür”

Öte yandan Webkit istismarı içinde benzer bir sorun mevcut. Bunda da yine rasgele kod yürütülmesine yol açabilecek bir kötü amaçlı web içeriğinin olduğu tespit edildi. Neyse ki Apple her iki açığı da yeni güncellemeyle kapattı.

Hem iPhone, hem de iPad’ler için sunulan iOS/iPadOSgüncellemesi; iPhone 6s ve üstü, iPad Pro (tüm modeller), iPad Air 2 ve üstü, iPad 5. nesil ve üstü, iPad mini 4 ve üstü ve iPod touch (7.nesil) için indirilebilir.

Sizler de iPhone veya iPad’inizde Ayarlar’a giderek, “Genel”i ve ardından “Yazılım Güncellemesini” seçip son güncellemeyi cihazlarınıza yükleyebilirsiniz.

 

Share.