Apple ‘ın M1 çipli MacBook modelleri için kullanıcılar harekete geçti. Şirket, toplu davayla karşı karşıya…

Hem M1 MacBook Air hem de M1 MacBook Pro sahipleri, cihazlarının ekranında çatlaklar meydana geldiği gerekçesiyle Apple ‘a toplu dava açmaya hazırlanıyor.

Normal kullanım sırasında dizüstü bilgisayar ekranlarında çatlama yaşayan MacBook Air M1 ve MacBook Pro M1 sahipleri Apple’a toplu dava açacak.

Apple’ın popüler dizüstü bilgisayarı MacBook, son zamanlarda ekranın kendi kendine çatlaması sorunlarıyla karlı karşıya. Kullanıcılardan gelen bildirimlere göre M1 işlemcili modellerin ekranı, herhangi bir darbeye maruz kalmadan bu kusuru yaşıyor.

Bazı kullanıcılar çeşitli mecralardan sorunları bildirirken, Apple’da bu konuyla alakalı olarak karamsar davranıyor. Şirket kimi müşterisinin onarımlarını ücretsiz olarak yaparken, kimisinin ise sorunun müşteriden kaynaklı olduğunu belirtiyor. İşte bu durum karşısında mağdur kullanıcılar toplu dava açmak için kolları sıvadı.

MacBook kullanıcıları, Apple ’a toplu dava açmaya hazırlanıyor

9to5 Mac’in haberine göre M1 işlemcili MacBook sahipleri, kendi kendine çatlayan ekranlar için Apple’a toplu dava açmaya hazırlanıyor.

Apple sorunu kabul etmiş değil

Apple Destek tarafından açıklanan olası nedenlerden biri, klavye ile ekran arasında, kapak kapalıyken ekrana baskı yapan ve hasara neden olan küçük bir öğe veya parçacık. Buna karşılık, bu tür arızalar garanti kapsamında değil ve bu nedenle şirket müşterilere ücretsiz onarım sağlamayı reddediyor.

Hukuk firması Migliaccio & Rathod LLP mahkemede mağdurların çıkarlarını temsil etmeye hazır ve şimdi sorunlu MacBook sahiplerinden veri topluyor.

Daha önce kullanıcılar, bu sorunu Reddit ve diğer platformlardan duyurdular. Raporlara göre kullanıcılar çatlak sorununun, kapağı açarken ya da kapatırken oluştuğunu bildirdiler. Buna karşılık olarak ise Apple, bazı kişilerin MacBook’larını ücretsiz olarak onardı.

Ancak firmanın ücretsiz onarımı herkesi kapsamıyordu. Kullanıcıların bir kısmının ekran değişimi ücretsiz olarak yapılırken, bir kısmından ise ücret talep edildi. İşte ücret vermek istemeyen ve sorunun kronik olduğunu düşünen kullanıcılar ise kolları sıvayarak Apple’ı avukata verdi.

Migliacco ve Rathod LLPO isimli yabancı hukuk bürosu, sorundan etkilenen kullanıcılar için rapor hazırladı. Ekranın normal kullanımda çatladığına dair hazırlanan bu rapor, gereken sayıya ulaştığında avukatlar tarafından mahkemeye verilecek. Toplu olarak açılması beklenen bu dava için hukuk bürosu, şimdiden sorun yaşayan kullanıcıların iletişim numarasını alarak hazırlıklara başladı. Eğer gereken sayıya ulaşırsa Apple, muhtemelen büyük bir tazminat davası ile karşı karşıya kalacaktır.

 

Share.