Sosyal medya şirketi olmaktan çok daha öteye giden Facebook, gözlük üreticisi Ray-Ban ortaklığında akıllı gözlük geliştirdi. İşte fiyatı…

Sosyal medya devi Facebook, kısa POV videolar çekmek için geliştirdiği Ray-Ban Stories akıllı gözlüklerini resmen tanıttı. Cihaz sosyal medya uygulamalarına entegre çalışıyor.

Facebook şirketi Ray-Ban ile birlikte ilk akıllı gözlüğü olan Ray-Ban Stories‘i resmi olarak tanıttı. Snapchat geliştiricilerinin gözlüklerine oldukça benziyor.

Ray-Ban Stories, 30 saniyeye kadar uzunlukta videolar çekebilen ve kaydedebilen iki adet yerleşik 5MP kameraya sahip. Çekim, Facebook Assistant’ın fiziksel düğmesi veya sesli komutları kullanılarak kontrol edilebiliyor. Çekim yaparken, yakındaki insanların fotoğraf çektiğinizi veya video kaydettiğinizi bilmeleri için gözlüklerde LED göstergesi mevcut.

Facebook, bugün Ray-Ban’in ana şirketi olan EssilorLuxottica iş birliği ile geliştirilen birinci nesil akıllı gözlük Ray-Ban Stories’i kullanıma sundu. Resmî olarak tanıtılan ürün, telefonla bağlantı kuruyor. Bu sayede aramaları yanıtlama ve fotoğraf/video çekme gibi özelliklere de sahip. Numaralı lenslerle uyumlu olan gözlüklerin fiyatını da bugün açıkladılar. İşte uzun zamandır beklediğimiz gözlüğün tüm özellikleri ve fiyatı…

299 dolardan başlayan fiyatla satışa sunuldu

Ray-Ban Stories ayrıca yerleşik hoparlörler, hüzmeleme teknolojisine sahip üç mikrofon dizisi ve konuşma kalitesini artırmak için bir arka plan gürültü engelleme algoritması barındırıyor.

Akıllı gözlükler, kullanıcıların hikayelerini ve anılarını arkadaşları ve sosyal medya takipçileriyle paylaşabilecekleri yeni Facebook View uygulamasıyla da eşleştirildi. Uygulama, içeriği Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter, TikTok, Snapchat ve diğer sosyal ağlarda video düzenlemeyi ve yayınlamayı kolaylaştırıyor.

Ray-Ban akıllı gözlük dikkatleri üzerine çekti!

EssilorLuxottica ve Facebook Reality Labs, akıllı gözlüklerini piyasaya sürdüğünü duyurdu. Akıllı gözlük, çerçeve tasarımı ile dikkat çekiyor. Bununla birlikte, iki entegre 5 Megapiksel kameraya sahip. Facebook Assistant sesli komut ya da “yakala” düğmesiyle 30 saniyelik videolar ya da fotoğraflar çekmek mümkün. Ayrıca çerçeve içi hoparlörlerle müzik dinleyebilir ve telefon görüşmeleri yapabilirsiniz.

Ray-Ban Stories, yeni Facebook View uygulamasıyla eşleşiyor. Böylece, hikayelerinizi ve anılarınızı sosyal medyada sorunsuz bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bunun dışında kamera kurulumu, kullanıcıların fotoğraf ve videolarını uygulamaya yükledikten sonra 3D efektler eklemelerini sağlıyor. Ayrıca iOS ve Android‘deki Facebook View uygulaması, akıllı gözlükle yakalanan içeriği telefonunuzdaki uygulamalara aktarmayı, bunları düzenlemeyi ve paylaşmayı da kolaylaştırıyor.

Gözlüğün aramaları cevaplama özelliğinden bahsetmiştik. Beamforming teknolojisi ve arka plan gürültüsü engelleme algoritması, ileri bir arama deneyimi sağlıyor. Tıpkı kulaklıklar gibi. Ayrıca beyaz bir LED ise, video kaydı yaparken etraftakilere bunu belli etmek için yanıp sönüyor.

Kullanıcılar, fotoğrafları yakalamak ve bir açma-kapama düğmesi de dahil olmak üzere birkaç düğme ile gözlüğü kontrol edecek. Ayrıca gözlüğün sağ sapındaki dokunmatik yüzey, kullanıcıların ses seviyesini ayarlamak için kaydırma veya bir telefonu yanıtlama gibi işlevleri gerçekleştirmesini sağlayacak.

Ray-Ban Stories özellikleri ve fiyatı

Ray-Ban Stories akıllı gözlüklerin öne çıkan özellikleri şöyle:

  • Hızlı Kamera Çekimi: Hızlı fotoğraf ve video (30 saniyeye kadar) çekimi özelliği, çerçevelerin önündeki çift 5MP kamerayı kullanarak spontane anları yakalamanıza olanak tanır. Böylece günlük hayatınıza devam ederken çekim yapabilirsiniz. Kameralar açıkken, fotoğraf çekerken veya video kaydı alırken gözlüğün üzerindeki LED çekim ışıkları yanar.
  • Şık Tasarım: Tarzınıza ve gözlük ihtiyaçlarınıza uygun çerçeveleri seçebilirsiniz. Ray-Ban Stories beş farklı renk seçeneğinde ve Wayfarer, Yuvarlak ve Meteor isimli üç farklı stilde satışa sunuluyor.
  • Dahili Ses Sistemi: Dahili Bluetooth ve 3 mikrofonlu ses sistemi, telefonunuzdaki herhangi bir uygulamadan istediğinizi dinlemenizi ve aramaları yanıtlamanızı sağlar.
  • Facebook Assistant: Ellerinizi kullanmadan video ve fotoğraf çekmek için “Hey Facebook” uyandırma kelimesini kullanabilirsiniz. “Hey Facebook, bir fotoğraf çek” dediğinizde, gerisini Ray-Ban Stories halleder.
  • Facebook View Uygulaması: iOS ve Android cihazlarda bulunan Facebook View yardımcı uygulamasını kullanarak Ray-Ban Stories ile çektiğiniz fotoğraf ve videoları düzenleyebilir, geliştirebilir ve bunları bir kereye mahsus aileniz ve arkadaşlarınızla veya Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger veya seçtiğiniz herhangi bir başka uygulamada paylaşabilirsiniz.
  • Kullanım Kolaylığı: Tüm gün giyilebilir bir aksesuar olarak tasarlanan Ray-Ban Stories, özel tasarlanmış taşınabilir şarj kutusu sayesinde hareket halindeyken bile gözlüklerin kolaylıkla şarj edebilmesine ve korunabilmesine olanak sağlıyor. Tam şarj edilmiş bir kutu ekstra 3 günlük bir zaman kazandırıyor.

Ray-Ban Stories akıllı gözlükler, numaralı lenslerle uyumlu. Fiyatı ise 299 dolardan başlıyor ve lens seçeneklerine göre artıyor. Bu arada, ABD‘nin yanı sıra AvustralyaKanadaİrlandaİtalya ve İngiltere‘deki bazı mağazalarda satışa çıktı.

Share.