Samsung  Galaxy S22 serisinin Türkiye pazarına hangi işlemci ile giriş yapacağı büyük oradan netleşti. Snapdragon 898 bekleyenlere kötü haber.

Samsung ’un yeni amiral gemisi hakkında birçok iddia ortaya atılıyor. Bunlar arasında yeni amiral gemisi Samsung Galaxy S22 yi bazı bölgelerde Snapdragon 898 ve Exynos 2200 işlemci kullanacak. Pazar stratejisini geliştirmek isteyen Samsung’un bu tarz bir karar verdiği iddia edildi.

Samsung daha önce birçok amiral gemisi telefonda olduğu gibi tercihi bir kez daha iki işlemciden yana kullanacak. Bunlar Snapdragon 898 ve Exynos 2200. Fakat Samsung bu defa daha çok pazarda tercihini Snapdragon 898’den yana kullanacak.

Samsung Galaxy S22 iki farklı işlemci ile gelecek

Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S22 ‘nin işlemcileri bölgeden bölgeye değişecek. Tron adındaki bir Twitter kullanıcısı işlemci ile ilgili tüm iddiaların kaynağı. Tron, Avrupa‘da Exynos 2200 ve Kuzey Amerika‘da Snapdragon 898 (ABD’li operatör Verizon ısrarla Exynos 2200 istiyor) kullanılacağını iddia etti.

Güney Kore, Hong Kong, Güneydoğu Asya ve Hindistan, Snapdragon 898 ile donatılmış Galaxy S22 ’lere erişebilecek. Çin’de ise Exynos 2200 kullanılacağı belirtiliyor. Ayrıca Tron, Çinli mobil operatörlerin Exynos 2200‘yi istediğini iddia etti.

Güney Amerika ve diğer bölgeler (diğer bölgelerin ne olduğu net sunulmadı) Exynos 2200 ile donatılmış Samsung Galaxy S22 kullanacak.

Uzun süredir Galaxy S22‘de iki işlemcinin kullanılacağı iddia ediliyordu. Ortaya atılan başka iddialar sürekli birbirini destekliyor. Tron’un ortaya attığı bu iddiaların doğruluk payı olabilir çünkü Samsung bunu daha önce az sayıda bölgeye de olsa uygulamıştı. Samsung büyük ihtimalle Exynos 2200 ile donatılmış Galaxy S22 ‘yi alım gücü düşük pazarlara yönlendirmeyi tercih etti. Ayrıca bazı mobil operatörlerin neden Exynos 2200 ile donatılmış Galaxy S22 ’yi talep ettiği belli değil.

Mevcut haliyle, yalnızca Avrupa modellerinin Exynos 2200’ü alacağı onaylandı. Samsung’un Exynos 2200’ye eşlik edecek mRDNA GPU biriminde performans değerlerinden memnun değil. Bu nedenle Exynos işlemcinin sınırlı bir bölgede tercih edilmesi sürpriz olmadı. Birkaç hafta öncesine ait sızıntılarda da Galaxy Tab S8 serisinin yalnızca Snapdragon 898 ile çıkış yapacağı bildirildi.