Arjantin Merkez Bankası başkanı Miguel Ángel Pesce, Arjantin Fintech Odası tarafından düzenlenen bir etkinlikte, “kripto paralardaki ilerleyişinin” onu endişelendirdiğini dile getirdi.

Arjantin Merkez Bankası Başkanı, kripto para birimlerinin yakından izlenmesi gerektiğini ve döviz düzenlemelerinden kaçmak için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Arjantin Fintech Odası tarafından düzenlenen yakın tarihli bir toplantıda Miguel Pesce, Arjantin Merkez Bankasının kripto para birimlerini yakından izleyeceğini söyledi. Merkez Bankası Başkanı Pesce, kripto para birimlerindeki hızlı fiyat değişimlerinin en büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi. Ayrıca Pesce, kripto paraların döviz kontrollerini aşmak için kullanılamayacağından emin olmak istiyor.

Yapılan sanal bir toplantıda Pesce, genel olarak fintech ve kripto para birimlerinin artan önemi hakkındaki düşüncelerinden bahsetti. Bankalar, fintech şirketleriyle değişen yeni dinamiklere uyum sağlaması gerektiğini ima etti. Pesce ayrıca kripto paralarındaki ani fiyat değişimlerine dikkat çekerek kripto para birimlerinin gelişimi konusunda endişeli olduğunu belirtti.

Hızlı ve ani fiyat değişimleri herhangi bir para biriminde kesinlikle olmaması gerektiğini savunan Pesce, varlık sınıfına karşı olmadığını da ayrıca belirtti. Dolar ile yapılan ödemelerin tek bir döviz piyasasından geçmesi gerektiğini de vurguladı. Pesce daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti:

Bu böyledir, Merkez Bankası böyle çalışır. Kişi ödemeyi istediği şekilde alabilir. O yüzden insanlar kripto paralar ile ödeme de almayı tercih edebilir.

Arjantin vatandaşları kripto para birimlerine yabancı değil. 2019’da Arjantin borsası ağır bir şekilde çöktüğünde, Bitcoin çok yüksek fiyatlardan işlem gördü. Ülke 2019 yılında, o zamana kadarki en yüksek Bitcoin hacmine ulaştı.

“Eğitim gerekiyor”

Pesce ayrıca, bilgi eksikliğinin giderilmesi için hükümete çağrıda bulundu. Yanlış bilgilendirmelerden kaçınılması ve sektör hakkındaki bilgi edinilmesi için hükümetten eğitim programları yapmasını istedi. Başkana göre bu eğitimler, kripto paralara yatırım yapıp yapmama konusunda vatandaşlara bir uyarı olabilir.

Kripto paralar gelen regülasyonlar

Düzenleyiciler her yerde kripto para birimleri üzerinde çalışıyor. Pesce, kripto para piyasası regülasyonlarında iki tarafı da memnun olacak şekilde olması gerektiğine inanıyor gibi gözüküyor.

Birçok hükümet ve düzenleyici kurum kripto paraları düzenlemek isterken kendilerini zor bir durumda buluyor. Yeni varlık sınıfı hızla büyüyor ve ana akım tarafından benimseniyor. Bu da kripto para piyasası için kontrolsüz büyüme olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda ekonomi veya finans konusunda doğru ve yanlışı hükümetler belirler. Belki de kripto para piyasası hep ani fiyat değişimleri olan, merkeziyetsiz ve gücünü insanlardan alan bir piyasa olmaya devam edecek.

Şimdilik düzenlemeler kripto para piyasasındaki bu büyümeyi yakalayamadı gibi gözüküyor. Hükümetler regülasyon hareketlerini hızlandırmaya çalışıyor. Kripto para yeniliği, finans piyasaları için net bir çerçeve oluşturamadı. Güney Kore gibi bazı hükümetler hızlı girişimlerde bulunurken, ABD gibi diğerler ülkeler ise daha çok zamana bırakıyor.

Share.