Microsoft’un Windows Subsystem for Android uygulamasında Xbox desteği ortaya çıktı.

Microsoft Store’da yeni listelenmeye başlayan Android alt sistem yazılımında görünen “Xbox One” uyumluluğu dikkatleri üzerine çekiyor.

Microsoft Windows 11 Xbox yakında Google’ın Android sistemi için geliştirilen uygulamaları yerel olarak çalıştırabilecek. Bu özellik başlangıçta sunulmayacak ve ertelendiğinden bahsetmiştik. Yazılım devi, işi daha da ileri götürerek Android uygulamalarını Xbox oyun konsollarına da getirebilir.

Microsoft, geliştiricilerin Android uygulamalarının Windows 11’de çalışmasını sağlamak ve kararlılık testleri için mağazasına Android için Windows Alt Sistemini’ni mağazaya eklemişti. Bu uygulama, Windows 10 sürüm 22000.0 veya üzerini çalıştıran herhangi bir x64 veya ARM64 tabanlı cihazda, hatta Xbox One‘da kullanılabiliyor. Ancak araç “PC’de kullanılabilir” olarak listeleniyor ve Microsoft Store’un Xbox sürümünde bulunmuyor.

Teknoloji şirketi MicrosoftWindows 11  5 Ekim’de piyasaya sürecek ve şimdi Xbox iddiası gündemde. Şirket, Android tabanlı uygulamalar için Windows Subsystem for Android‘i geliştiriyor. Microsoft’un bu uygulaması Microsoft Store’da göründü ve hatta indirebilirsiniz bile! Ancak şu anda uygulamada hiçbir şey yapılmıyor. Yani büyük bir beklenti içinde olmayın. Microsoft Store’un sunduğu uygulamayı açarsanız, boş, siyah bir pencere görürsünüz. Ama heyecan verici bir şey keşfedildi!

Microsoft Windows Subsytem for Android ile ortaya çıkan Xbox özelliği

Windows Subsystem for Android için ilgi çekici olan mağaza listesi. XDA Devolopers‘ın haberine göre, sistem gereksinimleri Xbox One‘dan bahsediyor. Şirketin, Xbox konsollara Android uygulama desteği getirmesi olası. Böylece, Android uygulama desteği sayesinde daha fazla mobil oyun ve uygulama sunabilir.

Microsoft’un Xbox konsollarını neden Android için Windows Alt Sistemi ile uyumlu olarak listelediğini tam olarak bilmiyoruz. Microsoft, Android oyun geliştiricilerinin (özellikle Xbox denetleyicileri ile uyumlu oyunlar için) konsollarda testler yapmasını istiyor olabilir. Bunun yanında konsollarını PlayStation 5 ile daha rekabetçi hale getirmek için Android oyunlarını Xbox konsollarına getirmeyi planlıyor olabilirler.

Bu olasılıklardan bahsediyoruz lakin Xbox’ta Android uygulamaların destekleneceğini söylemek için çok erken. Eğer bu gerçek olursa tüm kullanıcılar bunu fazlasıyla olumlu karşılayacaktır. Dahası, bu uygulamalarla birlikte Xbox konsollar çok daha yetenekli PC’lere dönüşebilir.

Windows Subsystem for Android’in dikkat çeken özelliği, Xbox One ailesi ve yeni nesil Xbox Series X/S cihazları dahil olmak üzere Xbox konsolları için mevcut olarak listelenmesi. Bununla birlikte, Microsoft, oyun konsollarında çalışan Android uygulamaları hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Eğer bu gelişmeler doğruysa, söz konusu uygulama oyun konsollarında kullanılabilecek.

Microsoft’un Windows 11 sürümünün en büyük özelliği Android tabanlı yazılımları desteklemesi. Sistem gereksinimleri sayfasındaki bilgilere dönelim. Söz konusu Windows Subsytem for Android uygulaması, 16 GB RAM (ya da 8 GB) gerektirecek ve ARM64 veya x64 işlemcilerde çalışacak. Ayrıca uygulama için gerekli Windows derlemesi, 22000 kodlu derleme. Bu, Windows 11’in 5 Ekim’de piyasaya sürülecek ilk kararlı sürümü olacak.

Share.