Çevre ve Şehircilik Bakanlığının olası İstanbul depremi için 800 bin TL kaynak ayırdığı ortaya çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun beklenen İstanbul depremine ilişkin verdiği soru önergesine yanıt Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan geldi. Kurum’un verdiği yanıt ise sadece 800 bin TL oldu.

İstanbul depremi CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, olası depremlerde kamu binalarının afet planı bulunup bulunmadığı ve olası İstanbul depremine karşı yapılan hazırlıklarla ilgili soru önergesine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un adına bakanlığın Strateji ve Geliştirme Başkanlığı yanıt verdi.

Kamu binalarının envanterinin çıkarılması için akademik çalışmalara başlanıldığının belirtildiği yanıtta, şu açıklama yapıldı:

Bina performansı analizi niteliğinde olmamakla birlikte kullanılan metot ile kamu yapılarının envanterlerinin çıkarılmakta ve risk önceliklendirilmesi yapılarak kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını amaçlayan metot doğrultusunda 81 ilimizde çalışmalara başlanılmıştır.

Bugün itibariyle 81 ilimizde veri toplama çalışmaları devam etmektedir” bilgisinin verildiği yanıtta, deprem analizi yapılan kurumların talebi doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütüldüğünü kaydedilerek, “Türkiye genelinde bugüne kadar toplam 3 bin 179 kamu binasında deprem dayanımlarının belirlenmesi ve gerektiğinde güçlendirme projelerinin hazırlaması çalışmaları bakanlığımız koordinasyonunda yapılmış olup, halen kurumlar tarafından talep edildiği taktirde bakanlığımızca bu çalışmalar yürütülmektedir” denildi.

“İstanbul Depremi için 2021 yılında 800 bin TL kaynak ayrıldı”

Tanrıkulu’nun İstanbul depremine yönelik verdiği soru yönergesindeki “İstanbul iline 2020 yılında bakanlığınız tarafından depreme karşı önlem almak için ayrılan kaynak miktarı nedir? 2021 yılında ne kadar kaynak ayrılmıştır?” sorusuna bakanlık, İstanbul’da Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından Deprem Performans Analizi için 2020 yılında 210 bin 794 lira kaynak ayrıldığı ve bu kaynağın harcandığı, 2021 yılında güçlendirme çalışmaları için 800 bin lira kaynak ayrıldığı yanıtını verdi. Ayrılan kaynak bütçesi İstanbul’da yaşan kişi sayısına bölündüğünde ise ortaya kişi başı 5 kuruş gibi trajikomik bir rakam çıkıyor.

81 ilde veri toplama çalışmalarının devam ettiği belirten bakanlık, kaynakların verimli kullanılmasını amaçlayan metot doğrultusunda tüm illerde çalışmaların başladığını açıklayarak, “Türkiye genelinde bugüne kadar toplam 3 bin 179 kamu binasında deprem dayanımlarının belirlenmesi ve gerektiğinde güçlendirme projelerinin hazırlaması çalışmaları bakanlığımız koordinasyonunda yapılmış olup, halen kurumlar tarafından talep edildiği taktirde bakanlığımızca bu çalışmalar yürütülmektedir” ifadelerine yer verdi.

Share.