WhatsApp’ın, iOS 9 ve altındaki işletim sistemlerine sahip eski iPhone modellerinde çalışmayacağı belirtilirken, WhatsApp yönetiminden henüz bir açıklama gelmedi.

Whatsapp hem Android hem de iOS üzerinde çalışan yaklaşık 43 cihaz modelini etkileyecek. Duyuruya göre, Whatsapp  Android 4.0.4  İos 9  sürümü (ve ondan önceki sürümleri) yüklü akıllı telefon kullanıcıları WhatsApp’ta mesaj alıp gönderemeyecekler. Şirketin web sitesine göre aynı sonuç, iOS 9 (ve ondan önceki) yüklü iPhone sahiplerini de bekliyor.

WhatsApp App Store’da yayınlanan “2.21.50” kodlu sürümü ile dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Uygulama, bu sürümle iOS 9 desteğini bıraktı. Oysa ki düne kadar, iOS 9 kullanıcıları da WhatsApp’ı yükleyebiliyorlardı. Bu gelişme, iPhone 4s kullanıcılarını zor durumda bırakacak.

Son dönemlerde gizlilik ilkeleri meselesi yüzünden tartışılıyor olsa da dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olma unvanını korumaya devam eden WhatsApp oldukça radikal bir karar aldı. WhatsApp’ın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre mobil uygulama, artık iOS 9’a destek vermiyor. Bu da iOS 9 işletim sistemiyle çalışan iPhone modellerine WhatsApp’ın yüklenemeyeceği anlamına geliyor.

Aslına bakacak olursak 2020’nin sonlarında sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, WhatsApp’ın bu konudaki görüşünden bahsetmiştik. Şirket o dönemlerde, WhatsApp’ın kullanılabilmesi için gerekli olan minimum sistem gereksiniminin iOS 9 olduğunu söylüyordu. Ancak geçtiğimiz saatlerde App Store’da yayınlanan “2.21.50” kodlu sürüm, bu desteğin yarıda kalmasına yol açtı. WhatsApp bu gelişme doğrultusunda internet sitesini de güncelledi.

WhatsApp 1 Kasım’dan önce önlem alınmasını öneriyor

WhatsApp, tüm verileri kalıcı olarak kaybetmemek için kullanıcılara desteklenen cihazlara geçmelerini veya en azından 1 Kasım‘dan önce sohbet geçmişlerini korumalarını önermekte.

Öte yandan bu yıl uygulamaya, kaybolan mesajlar, grup aramaları ve iyileştirilmiş çıkartmalar dahil birçok yeni özellik eklendi. Eski akıllı telefonlar için desteğin sona ermesinin uygulamayı daha güvenli hale getireceği belirtiliyor.

 

Share.