iPhone 13 serisi ile tanıtılması beklenilen’nin üretimi ertelenebilir.

Nikkei‘nin haberine göre, Apple‘ın en son akıllı saat üretimi, karmaşık tasarımı nedeniyle ertelendi. Haberde, Apple Watch 7 üreticilerinin geçen hafta küçük ölçekli üretime başladıkları, ancak tatmin edici üretim performansına ulaşmakta zorluk yaşadıkları belirtiliyor.

Bundan dolayı Apple ve tedarikçileri, sorunları çözmeye ve tasarımları seri üretime geçmeden önce onaylamaya çalıştıkları için akıllı saatin üretimi geçici olarak askıya alındı. Şirketin önümüzdeki haftalarda en yeni iPhone modelleriyle birlikte akıllı saati piyasaya sürmesi planlanıyordu, ancak ortaya çıkan zorlukların teslimat planlarını etkileyebileceği ifade ediliyor.

Yeni Apple Watch’ta ekran boyutu seçeneklerinin 41 ve 45 mm. olması bekleniyor. Daha hızlı işlemci, daha düz kenarlar ve ekran da saatin özellikleri arasında sayılıyor. Bloomberg’in daha önce yayınladığı bir haberde Apple Watch Series 7’de sağlık konusunda yeni özelliklerin sunulmayacağı belirtilmişti. Nikkei’nin haberinde ise yeni Apple Watch’ta tansiyon ölçümü gibi özellikler sunulacağı söyleniyor.

Eğer üretimdeki sıkıntılar doğruysa Apple Watch Series 7, iPhone 13 etkinliğinde resmiyet kazanmayabilir. Konuyla ilgili olarak Apple’dan henüz bir açıklama gelmiş değil

Yakın tarihli bir Counterpoint raporuna göre Apple Watch, 2021 yılının ikinci çeyreğinde küresel akıllı saat gönderileri açısından liderliğini sürdürdü ve aktif kullanıcı tabanı 100 milyonu aştı. Counterpoint, Apple’ın sevkiyatlar açısından liderliğini sürdürdüğünü, ancak pazar payının geçen yılın aynı çeyreğinde bildirilen yüzde 30,1’den ikinci çeyrekte yüzde 28’e düştüğünü söylüyor. Düşüşün arkasında olduğu söylenen temel nedenlerden biri ise son birkaç ayda Çinli ve Hintli markaların yarattığı yoğunlaşan rekabet.

Pazar payındaki hafif düşüşe rağmen, Apple Watch kullanıcı tabanı ilk kez 100 milyonun üzerine çıktı. Apple Watch Series 6 ve Apple Watch SE’nin ikinci çeyrekte dünya çapında en çok satan akıllı saatler olduğu ve bunu Samsung Galaxy Watch Active 2, Apple Watch Series 3 ve Imoo Z6-4G’nin izlediği bildiriliyor.

Diğer taraftan Apple Watch Series 7 kasa boyutları daha büyük olacak gibi gözüküyor.

Saatten beklediğimiz düz kenarlı ve daha büyük ekranlı tasarım, doğal olarak üretim sorunlarını beraberinde getirmiş olmalı. Bu tasarımda bir teknolojinin üretilebilmesi için görünüşe göre Apple’ın daha sıkı bir üretim gücüne ihtiyacı var. Üretimin durduğunu bildiren kaynağa göre saatteki kan basıncı ölçme özelliği ile su geçirmezlik iddiası birbiriyle çelişiyor. Kan basıncı ölçümüyle birlikte su geçirmezliğin korunabilmesi için Apple’ın farklı bir metot uygulamasını bekliyoruz.

Her halükarda Apple Watch Series 7 üretiminden vazgeçilmiş değil ancak üretimin ne zaman başlayacağı gizemini koruyor. Eğer mevcut tasarımla üretim yapılamazsa tasarımda değişikliğe gidilmesi gibi durumların da olasılığı bizleri korkutanlar arasında.

Share.