Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram doğum günü  yakın zamanda genç kullanıcıları için yeni bir zorunluluk getirecek.

Instagram doğum günü Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram doğum günü platforma yeni bir zorunluluk getiriyor. Facebook’ta başkan yardımcılığı yapan Pavni Diwanji’nin yakın zamanda yaptığı bir açıklamaya göre platformda bulunan kullanıcıların doğum günü paylaşması gerekecek.

Sosyal medya uygulamalarının başında gelen Instagram, sürekli olarak güncellenerek yeni özelliklere ve işlevlere kavuşuyor. Ancak bu güncellemeler sadece uygulama üzerinde yapılan değişiklikler ve özellikleri içermiyor.

Facebook’a ait olan Instagram, uygulama güncellemelerine ek olarak gizlilik politikalarında da bir takım değişiklikler yapıyor. Özellikle son yıllarda genç kitleyle ilgili önlemler alan şirket, şimdi bu konuyla alakalı yeni bir değişikliğe daha hazırlanıyor.

Instagram, bu uygulamayı 2019’un sonlarından beri yapıyordu ancak zorunlu değildi. Şimdiki açıklamalara göre bu değişecek ve herkesin doğum gününü paylaşması zorunlu hale gelecek. Açıklamalara göre bu karar, genç kullanıcıların daha güvenli ve özel bir deneyim yaşamasını sağlamak için verildi.

Diwanji’nin açıklamalarına göre doğum gününü paylaşmayan kullanıcıların Instagram’a ulaşımı engellenecek. Ayrıca, henüz doğum gününü girmemiş olan kullanıcılara yapması gerekenler hakkında bildirim gönderilecek.

Başkan yardımcısına göre doğum günü bilgisi genç kullanıcıların korunmasını sağlayacak. Ayrıca bilgi, yaşlara göre reklam gösterilmesinde ve yaş sınırı olan gönderilerin görüntülenmesinde işe yarayacak.

Ancak Instagram, önümüzdeki haftalarda daha önce doğum tarihini paylaşmayan kullanıcılara bir uyarı gönderecek. Bu uyarı, siz her ne kadar reddetseniz bile ana sayfada farklı şekillerde karşınıza çıkarak bilginizi paylaşmanızı isteyecek.

Popüler sosyal medya platformunun bu konuyla alakalı önünde iki seçenek olacak. Bunlardan biri gönderiyi görüntülemek istediğinizde, diğeri ise ayrı bir istem de karşınıza çıkacak. Tüm bu güvenlik önlemleri, içeriklerin yaş gruplarına göre sıralanmasını sağlayacak.

Örneğin bazı kullanıcılar doğum gününü paylaşmaz ise, ana sayfada gezerken bazı içerikleri hiçbir zaman görüntüleyemeyecek. Genç kullanıcılara ise bu gönderiler asla gösterilmeyecek.

Şirket ayrıca kullanıcıların yanlış doğum günü girmesiyle ilgili de önlemler alacak. Yapay zekadan faydalanılacağını belirten Instagram yetkilileri, kullanıcıların yaşlarını yanlış şekilde doğum günü tarihi belirttiklerinde, açılır pencerede tarihin doğru girilmesiyle ilgili yeniden bir bildirim gösterilecek.

Şu anda test aşamasında olan bu yenilik, önümüzdeki haftalardan itibaren kademeler halinde piyasaya sürülecek.

Share.