iPhone 13 serisi iddialara göre alçak yörünge uydularını kullanarak hücresel bağlantı imkânı olmasa bile kullanıcıların iletişim halinde kalabilmesi sağlayacak.

Bugüne kadar iPhone 13 serisi ile ilgili pek çok sızıntı gündeme gelmişti ancak en ilgi çekici olanlarından birisi bu hafta ortaya çıktı. iPhone 13 hücresel bir bağlantı olmadan da konuşma imkânı verebilir.

iPhone 13 özellikleri neler?

iPhone 13serisinin bugüne kadar sızdırılan özellikleri arasında her zaman açık ekran, tersine kablosuz şarj, 120Hz LTPO ekran, LIDAR sensör, Snapdragon X60 modem gibi özellikler yer alıyordu. Şimdi bunlara önemli bir tane daha eklend

Ünlü analiz uzmanı Ming-chi Kuo, iPhone 13 serisinin alçak yörünge uydularını kullanarak baz istasyonu olmasa bile kullanıcıların çağrı ve mesaj iletişimi kurabileceğini belirtiyor. Yani bir nevi uydu telefonu haline gelecek.

Apple’ın 2019 yılından bu yana alternatif iletişim ağı için çalışmalar yaptığı biliniyor. LEO olarak adlandırılan uydu sisteminin Apple’a bu alternatifi verebileceği ifade ediliyor. Qualcomm’un Snapdragon X60 modemi uydu iletişimini desteklemek adına özelleştirilecek.

Şimdilik Apple hangi uydu şirketlerini kullanacak, baz istasyonlarının burada bir dahli olacak mı ya da FaceTime gibi bileşenler bu iletişimi kullanabilecek mi bilinmiyor ancak Kuo gelecek dönem AR gözlük, Apple Car, HomeKit gibi pek çok üründe LEO sisteminin kullanılacağını düşünüyor.

Uydu üzerinden mesaj göndermenin ve arama yapmanın yalnızca iMessage ve FaceTime gibi Apple servisleriyle mi çalışacağı yoksa Apple‘ın uydu iletişimini diğer uçtaki standart baz istasyonlarına vekil edip edemeyeceği belli değil. Uydu özelliklerinin GPS gibi ücretsiz olup olmayacağı veya ilgili kullanım ücretleri ile birlikte gelip gelmeyeceği de belli değil.

Şu anda Apple’ın iPhone 13 serisini Eylül ayında duyurmasını bekliyoruz. Telefonlar, ekran boyutu ve form faktörü açısından mevcut iPhone 12 serisine büyük ölçüde benzeyecek. Beklenen yeni özellikler arasında kamera sistemlerinde yapılan yükseltmeler , Pro modelleri için yüksek yenileme hızına sahip bir ekran ve daha küçük bir ekran çentiği yer alıyor. Uydu özellikleriyle ilgili bugünün haberleri, bu yılki telefonlar için söylenti modelinden çıkan en heyecan verici şey kesinlikle.

Share.