Apple ‘ın bu eylül ayında tanıtmasını beklediğimiz iPhone 13 için üzücü bir haber geldi. İddiaya göre iPhone 13 fiyatları yüz güldürmeyecek.

İphone 13 Eylül ayında tanıtılacak.

Apple, bir sonraki amiral gemisi akıllı telefonu üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor.
 Yeni iPhone’un adının farklı bir isimlendirme ile karşımıza çıkacağı söylense de son iddialara göre yeni neslin adı iPhone 13 olacak. Cihazın teknik özellikleri ve sürprizleri bir yana, fiyatı da merak konusu. Bugün ne yazık ki TSMC’den kötü bir sinyal geldi.

iPhone 13 fiyatları, çip üretim maliyetinden dolayı daha pahalı olacak

Apple şu ana kadar başlangıç fiyatı 999 doları geçen bir iPhone duyurmadı. Başlangıç fiyatının ne olacağı bilinmese de telefonun işlemcisi geçen yıla göre yüzde 20 daha maliyetli üretilecek. Bunun nedeni TSMC’nin artan çip üretim maliyetlerinden dolayı çiplerin daha pahalı hale gelmesi. DigiTimes’a ait olan bu iddia söylüyor ki  fiyatlar  biraz tuzlu olabilir.

Apple’ın işlemcilerini üreten TSMC fabrikası

iPhone 13 ile ilgili en büyük beklentimiz çentiğin bir reform geçirmesi. 2017’den beri mevcut olan çentik tasarımı artık geride kalmış olarak görülüyor. Apple’ın bu çentiği küçültmek ile tamamen kaldırmak arasından hangisini seçeceğini eylül ayındaki tanıtımdan öğreneceğiz. Daha güçlü işlemciyi, daha hızlı ekranı, daha iyi ekran teknolojisini ve en az 128GB’dan başlayan depolamayı hesaba kattığımız zaman eski serisine göre daha yüksek fiyatlar görebiliriz.

Yine de son sızıntıları referans alacak olursak iPhone 12 ailesine yakın fiyatlar bekleyebiliriz. TSMC’nin çip üretimine yaptığı zammın fiyatları etkileyeceğini tekrar hesaba katarsak “önceki nesilden bir tık daha pahalı” yorumunu da getirebiliriz.

 

Tasarım noktasında esas merak edilen sorulardan biri de çentik boyutu. Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo da dahil olmak üzere birkaç güvenilir kaynak, 2021 model iPhone’larda çentik boyutunun küçüleceğini öne sürdü. Daha küçük çentik, iPhone 13’lere ait olduğu söylenen sızdırılmış ekran panellerinde de görülebiliyor. Görüntülere göre kulaklık hoparlörü de üst çerçeveye taşınmış durumda.

 

Share.