Google, Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olarak kalmak için milyarlarca dolar ödüyor.

Google , iPhone’larda, iPad’lerde, Mac’lerde ve daha fazlasında varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple ’a milyar dolarlar ödüyor. Google’ın Apple’ın cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalması için Apple’a tonlarca para ödediği birçok kez dikkat çekti. Google, en son yatırımcı notuna göre varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’a 15 milyar dolar ödeyebilir. Şirket, 2020 yılında Apple’a 10 milyar dolar ödediğinden, bu aslında geçen yıla göre ciddi bir artış anlamına geliyor.

Google’ın varsayılan arama motoru olmayı Microsoft’a bırakmamak için 15 milyar dolara çıktığı söylenmiş. Google’ın buna ne kadar para harcadığı göz önüne alındığında, iPhone, iPad, Mac vb. cihazlarda arama söz konusu olduğunda şirketin en üst noktada kalmaya ne kadar özen gösterdiğini görüyoruz.

Ayrıca, Apple ve Google’ın bu ödemelerle ilgili olarak düzenleyici sorunlarla karşı karşıya kalabileceği ve bunun muhtemelen yıllar sonra olacağı paylaşılıyor. Apple, ileriki dönemde insanların hangi arama motorunu varsayılan olarak kullanmak istediklerine karar vermek zorunda kalabilir.

Yine de bu son rapor, Google’ın Apple platformunda varsayılan arama motoru olarak kalmasının ne kadar önemli olduğunu göstermeye devam ediyor.

Bütün bunlar bize bu analizin 2014 yılında yapılan 1 milyar dolarlık ödemeyi temel aldığını söylüyor. Bernstein, Google’ın ödediği paranın büyük bir olasılıkla tamamen kar olduğunu ve bu ödemenin Apple için oldukça büyük bir şey ifade ettiğini söylüyor. Bu ödeme aynı zamanda iPhone ekosisteminin öneminin güçlü bir işareti olduğunu da belirtiyor.

Ve Google anlaşmayı değiştirmediği sürece, Apple her yıl daha fazla kullanıcı kazandığında daha büyük gelir toplamaya hazırlanıyor. Bernstein analistleri, Apple’ın iPhone’daki uygulama yerleşimini satarak, özellikle de Apple’ın bunun için iOS’ta uygulamalar yapmasını sağlayarak lisans gelirlerini iki katına çıkarabileceğini düşünüyor.

 

Share.