Yeni tedbir listesinde Türkiye hala kırmızı listede. Bu durum 1-3 Ekim tarihlerindeki Formula 1 Türkiye GP’sini riske soktu.

İngiltere Covid-19 önlemleri hakkında yayınladığı tedbir listesini güncelledi. Türkiye’nin kırmızı listeden çıkması bekleniyordu. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Yayınlanan yeni tedbir listesinde Türkiye hala kırmızı listede. Bu durum 1-3 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan Formula 1 Türkiye GP ’sini riske soktu.

Türkiye bu yıl Kanada GP’nin yerini almıştı ancak yarıştan sonra İngiltere’ye dönülmesi ve Türkiye’nin kırmızı listede yer alması nedeniyle yarış yapılamamıştı. İngiliz hükümeti kırmızı listedeki bir ülkeden dönecek kişilerin 10 gün zorunlu karantinaya girmesini istiyor. Takımların hiçbiri aksayan çalışma programı ve artan maliyetler sebebiyle bu karantinaya girmeye yanaşmıyor.

İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmadı, Formula 1 yarışı riske girdi!

Güncellenmiş raporda Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarak turuncu listeye geçeceği bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı ve İngiltere, dün yayınladığı yeni listede Türkiye’yi yine kırmızı listede tutmaya devam etti.

İngiliz hükümeti Covid-19 pandemisinin durumunu ve varyantların yayılma hızını gerekçe göstererek kırmızı listedeki ülkelere karşı sıkı seyahat tedbirleri uyguluyor. Acil durumlar haricinde kırmızı listede bulunan ülkelere seyahatin yüksek riskte olduğu belir gerektiği belirtiliyor. Kırmızı listede bulunan ülkelerden genel yolculardan yalnızca İngiliz vatandaşlarının, ya da Birleşik Krallık’ta oturum izni olanların ülkeye girişine izin veriliyor.

Normal plan şu şekildeydi:

  1. 1-3 Ekim 2021 tarihinde Türkiye Grand Prix’i koşulacak.
  2. Takımlar İngiltere’deki merkezlerine uğramadan bir hafta sonraki Japonya Grand Prix’ine gidecek.
  3. Takımlar Japonya Grand Prix’i sonrası İngiltere’deki merkezlerine dönecekler. Japonya kırmızı listede olmadığı için İngiltere’ye girişte karantina zorunluluğu bulunmayacak.
  4. Takvim 22-24 Ekim 2021’de Amerika Grand Prix’i ile devam edecek.

Gelinen son durumda nasıl bir yol bizi bekliyor henüz belli değil. Japonya GP’nin yerine bir yarış konulması ihtimaller arasında yerini alıyor. Eğer İngiltere kırmızı listesini güncellemezse Türkiye yarışının iptal edilmesi muhtemel gibi duruyor.

Motorsport.com‘un kaynaklarına göre bu tarihler için Bahreyn düşünülüyor. Eğer bir çözüm bulunamazsa yarışı iptal etmekten başka seçenek kalmayabilir.

İngiltere, bir sonraki güncellemeyi 16 Eylül’de yapacak

Share.