Şu ana kadar GTA serisiyle ilgili en ilginç teorileri bu içeriğimizde derledik. Hakkında yorumlamalar yaparak gerçekliğini inceliyoruz.

Rockstar Games‘in GTA serisinin her oyunu çıkmadan önce birbirinden çeşitli teoriler ortaya dökülüyor. Örneğin GTA 6 hakkında Türkiye‘de geçeceği gibi söylentiler bulunuyordu. Bakıldığında pek mümkün görünmese de bu durum, oyuncularda ciddi bir beklenti oluşturabiliyor.

Şu ana kadar GTA serisiyle ilgili en ilginç teorileri bu içeriğimizde derledik. Hakkında çeşitli yorumlamalar yaparak inceleyeceğiz. Bakalım şu ana kadar çıkan iddialar sizi ne kadar şaşırtacak?

Micheal de Santa, Tommy Vercetti miydi?

GTA 5‘teki üç ana karakterden birisi olan Michael de Santa, belirsiz bir geçmişe sahip. Örneğin tanık koruma programında gerçek soyadının Townley olduğu ortaya çıkıyor. Bunun dışında zaten geçmişi hakkında ortada bulunan pek bir bilgi bulunmuyor.

GTA 5‘in fragmanına dayanan bir teori mevcut. Bir hayran Michael de Santa‘nın, Tommy Vercetti olduğunu öne sürüyor. Her ne kadar iki karakterin doğum yılındaki farklılıklar aksini kanıtlasa da, geçmişinden kaçmaya çalışan Michael için geçerli bir olasılık gibi duruyor.

Zamanın öneminin vurgulanması

GTA oyunlarında birisini vurduğunuzda ya da arabayla çarptığınızda kısa sürede aranmaya başlarsınız. Polis buna kısa sürede tepki verirken yaptığınız hız ve genel trafik ihlalleri sorun oluşturmaz. Grand Theft Auto‘da zaman yaklaşık iki saniyede bir dakika olarak hızlıca geçiyor. Buradan da bir teori doğuyor. Söylentiye göre Rockstar Games burada oyunculara zamanın ne kadar önemli olduğunu, hızla geçtiğini ve sizin oldukça sürenin gerisinde kaldığınızı belirtiyor olabilir.

Michael aslında Claude muydu?

GTA V ana karakterlerinden Michael hakkında bir başka teori daha bulunuyor. Bakıldığında GTA 3‘te sessizliğiyle ün kazanmış Claude‘un hakkında az şey biliniyor. Birçok oyuncu GTA serisinin üçüncü oyunundan sonra oyuncunun suçla dolu hayattan yorulduğunu vurguluyor. Bu yüzden de güneye gidip Amanda de Santa ile evlendiği söylentisi dolaşıyor.

Niko Bellic yaşıyor mu?

GTA serisinde yer alan Packie McGrearyNiko Bellic‘in öldüğünü iddia ediyor. Ancak Los Santos‘da bulunan ‘Aranıyor’ posteri onun hala ölmemiş olabileceğini gösteriyor. Hatta bazı posterlerle Rockstar Games‘in karakter için bir seslendirme sanatçısı bulmak amacıyla atıfta bulunulduğu söyleniyor. Çünkü şirket ve önceki aktör Josh Feinman arasında bir gerginlik hakim.

GTA: Vice City’de bir deniz yaratığı iddiası

Bir iddiayı ve teoriyi kanıtlamak için onu kaydetmeniz gerekiyor. Burada herhangi bir kanıt bulunmuyor ancak diğerlerinden farklı bir söylenti bulunuyor. Bir Vice City oyuncusu, Loch Ness‘e benzer bir deniz yaratığını yapımda gördüğünü iddia etti. Herhangi bir kanıt bulunmadığı için pek dikkat çekmeyen teorinin, Rockstar Games‘in koyduğu paskalya yumurtası olabileceği düşünülüyor.

GTA oyunlarındaki gelişen polis yapay zekası

Her GTA oyunuyla polis yapay zekası biraz daha gelişiyor. Grafik ve oynanış geliştirmelerinin yanı sıra polisler önceye nazaran daha iyi eğitimli ve ağır teçhizatlı duruyor. Bunun nedeninin GTA: San Andreas‘taki CJ‘in saldırgan tutumundan dolayı olabileceği düşünülüyor. Her ne kadar iki farklı evrende yer alsalar da bazı insanlar tüm GTA ve Rockstar Games oyunlarının birbiriyle bağlantılı olabileceğini ortaya koyuyor.

GTA 6, Londra’da mı geçecek?

Londra‘ya gidiş bir ilk değil. Grand Theft Auto‘nun bir genişlemesi olarak o zamanlar GTA: London yayınlanmıştı. Ancak bu henüz yapımın kuş bakışı kameraya sahip olduğu zamanlardı. Bununla birlikte Rockstar Games‘in GTA‘yı ABD dışında şekillendirmek istediğini söylemesinden dolayı ortaya çıkan teori bulunuyor.

Teori’ye baktığımızda pek olası görünmüyor. Çünkü düşünüldüğünde sıfırdan bir harita yapmak yerine şirket, GTA 5 haritasını geliştirmek isteyebilir. Bunun yanı sıra Londra her ne kadar büyük olsa da, dar sokaklarından dolayı açık dünya anlamında pek fazla seçenek sunamayabilir.

“GTA Online bir rüyadan ibaret”

Zaman geçtikçe GTA Online‘ın oyunculara sunduğu özgürlük giderek artıyor. Banka soymaktan, uçan araçlara kadar yapım pek çok imkan sunuyor. Bunu da devasa Los Santos haritasıyla pekiştiriyor. Bir teori, Grand Theft Auto Online‘ın bir rüya olduğunu öne sürüyor. Ana kaynak ise Lester tarafından yapılan tüm zaman çizelgesi referanslarına ve tüm çevrimiçi karakterlerle olan bağlantısına dayanıyor.

Seride neden çocuk yok?

Şu ana kadar çıkmış Grand Theft Auto serisi boyunca hiçbir oyunda çocuk NPC‘leri bulunmuyor. Los Santos şehrine baktığımızda oldukça canlı ve renkli bir şehir yapısı bulunuyor. Burada hiçbir çocuğun bulunmaması oldukça garip bir durum. Bununla alakalı olarak oyunda çocuğa karşı şiddet olaylarının olmaması için bulunmadığı belirtiliyor.

GTA dünyası oldukça şiddetli ve güvensiz bir ortam sunuyor. Bu yüzden buradan birçok aile farklı ülkelere ya da şehirlere göç etmiş olabilir. Bully oyununun Grand Theft Auto ile aynı evrende geçmesi ve çocuklarla dolu olması ortaya atılan teoriyi güçlendiriyor.

Lester, Trevor’ın ölmediğini biliyordu

Lester,  yeraltı dünyasının en bilgili kişilerinin başında geliyor. Yapımdaki her suçluyu tanıyor ve yapılan her işi biliyor. Hatta Michael‘ın tanık korumada olmasına rağmen Lester hala onu takip etmeyi sürdürüyordu. Bu nedenle bunu Trevor‘a da uygulamamasının hiçbir sebebi bulunmuyor.

Soygundan sonra Trevor pek dikkat çekmedi. Hatta gerçek adını bile saklamayı başardı. Bu yüzden Lester, karakterin hayatta olduğunu biliyordu ve bunu Michael’den saklamayı tercih etti.

Share.