İngiltere’de yaşayan bir kullanıcı, yanlışlıkla uygulama için satın alım yapıldığı nedeniyle Apple’a başvurdu. Ancak Apple, başvuruyu reddetti.

Son dönemde Google Play Store ve App Store gibi mağazalarda bulunan uygulamaların sayısında ciddi bir artış meydana geldi. Bu nedenle uygulama içi satın alımlarda yanlışlıkla yapılan ödemelerin sayıları da fazlasıyla arttı. Genellikle şirketler, bu tür ödemelerin ardından kullanıcılara geri iade yaparken, geçtiğimiz günlerde aynı durumu yaşayan bir kullanıcı, Apple’dan şoke eden bir cevap aldı.

Apple, yanlışlıkla yapılan 1.500 doları geri ödemeyi reddetti

The Guardian’ın haberine göre İngiltere’de yaşayan bir kullanıcı, kız kardeşinin iPad cihazından dört hafta boyunca yanlışlıkla yaptığı 1.500 dolara denk gelen uygulama içi satın alımları geri almak için Apple’a başvurdu. Kullanıcı, kız kardeşinin öğrenme güçlüğü rahatsızlığı olduğunu ve uygulama içi satın alımı hakkında en ufak bir fikri olmadığını belirtmesine rağmen Apple’dan şoke eden bir cevap aldı.

Kullanıcının başvurusu Apple tarafından reddedildi. Verilen bu kararının nedeni şu an için açıklanmazken, gelen bilgilere göre kız kardeşin aynı uygulama paketini 83 defa aldığı ortaya çıktı. Bu da büyük ihtimalle Apple’a satın alımların bilinçli şekilde yapıldığını düşündürttü.

Apple, başvurunun üzerine kullanıcıya kız kardeşinin kullandığı cihazlarda ebeveyn kontrollerini aktif hale getirmesini önerdi. Kısa süre içinde gündem olan bu olay sonrası, Apple’ın kullanıcılara bu tür konularda ayrıntılı bilgilendirme yapmadığı iddiaları ortaya atılırken, şirketten konu ile ilgili herhangi bir açıklama da gelmedi.

Share.