Kripto madenciliğin sebep olduğu stok sıkıntısının önüne geçebilmek için piyasa çıkan LHR RTX 3000 ailesinin madencilik kilidi kırılıyor. Madencilik tekrar yükselişe geçebilir.

Kripto para madenciliğinin başlaması ve piyasada bulunan ekran kartı stoklarının tükenmesi, Nvidia gibi kart üreticilerinin düşük hash rate’e sahip kartlar üretmesine yol açtı. Her ne kadar bu kısıtlamalar çeşitli yollar sayesinde kaldırılsa bile ekran kartı piyasası yavaş bir şekilde kendini toparlamaya doğru ilk adımlarını atmaya başlamıştı.

NBMiner, kilitleri kaldırıyor

Popüler madencilik yazılımı olan NBMiner, Nvidia’nın madencilik önlemlerinin aşılmasını sağlarken madencilik kilidinin büyük kısmını kaldırıyor. Yayınlanan en son sürümü ile yazılım, beraberinde RTX 3000 ailesinin LHR modellerinin madencilik performansını %70’e kadar arttırıyor ve Nvidia’nın en son sürücüleri ile sorunsuz çalışıyor. Bu çözüm şu an için sadece ethereum kazımı için kullanılsa da, madencilerin oldukça ilgilisini çekeceği ve LHR kartlara olan ilginin daha çok artacağı düşünülüyor.

Madencilik performansı olarak RTX 3060 Ti en gözde kartlar arasında yer alırken, 60 MH/s gibi yüksek kazım gücüne sahipti. Nvidia’nın LHR modelini piyasaya sürmesi ile kazım performansı yarıya indirilen kart, yeni çözüm ile 41 MH/s kazım gücüne erişebiliyor ve RX 5600 XT ya da RTX 2070’e eş değer kazım gücüne kavuşuyor.

Madencilik engeli için çalışmalar devam edecek

NBMiner’ın yazılım çalışmalarının devam etmesi ve Linux ve Windows işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışma potansiyeline sahip olmasının, oyuncular için üzücü bir haber olacağını söyleyebiliriz. Madenciliğin en büyük getiri birimi Ethereum’un, Ethereum vakfının açıklamalarına göre güç kullanımının %99,95’e kadar düşeceği ve 2021’in sonunda değişeceği söylenirken, madencilik 2022 yılında rafa kaldırılabilir.

Share.