Tel Aviv Üniversitesi ve Weizmann Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre son 50.000 yılda kuş türlerinin yüzde 10 ila 20’sinin nesli insanlar sebebiyle tükendi.

 

Çalışmayı yapan ekipten Prof. Shai Meiri, son 50.000 yılda 469 kuş türünün yok olduğunu tespit ettiklerini ancak bu sayının çok daha fazla olabileceğini ifade etti. Uzmanlar da bu çalışmanın nesli tükenmekte olan kuş türleri için bir uyarı oluşturmasını umuyor.

Araştırmacılar, nesli tükenen kuşların %90’ının adalarda yaşadığını belirtti. Bu kuşların çoğu adalara geldiklerinde insanlar tarafından avlandılar ve yok edildiler. Ayrıca, soyu tükenen kuşların çoğunun boyutunun çok büyük olduğu ve bu sebeple insanlara yiyecek sağladığı da araştırmada belirtildi.

Doğal yaşam alanları yok ediliyor

Nesli tükenen kuşların bir kısmı da uçamayan kuşlardan oluşuyordu. Bu kuşların yok olmasına sebep olarak doğal yaşam alanları yok edilmesi ve avlanması gösterildi. Çalışmada buna örnek olarak Yeni Zelanda’da bulunan moa kuşları gösterildi. Uzmanlara göre son üç yüz yılda 11 moa kuşunun nesli tükendi.

 

Araştırmacılara göre günümüzde avlanmaktan daha çok doğal yaşam alanlarının yok edilmesi kuş türlerinin yok olmasına sebep oluyor ve bu konuda derhal önlem alınması gerekiyor

Share.